Strona główna » Dieta owsiankowa – efekty, zasady i przepis na owsiankę

Dieta owsiankowa – efekty, zasady i przepis na owsiankę

przez MojeMusli
Dieta owsiankowa

Dieta owsiankowa należy do kategorii tak zwanych monodiet, czyli takich, w których cały jadłospis opieramy na jednym produkcie. Wyróżniamy trzy rodzaje diety owsiankowej, w zależności od tego, jak długo planujemy ją stosować – jednodniową, kilkudniową, długoterminową. Co ważne, każdy rodzaj daje nam bardzo szybkie efekty w odchudzaniu, ale zarówno kilkudniowa i długoterminowa nie są zdrowe dla naszego organizmu. W tym artykule opiszemy wady i zalety diety owsiankowej, zasady jej stosowania oraz to, jak powinny wyglądać posiłki każdego dnia jej stosowania.

Dieta owsiankowa – zasady

Dieta owsiankowa to dieta nastawiona na odchudzanie i oczyszczenie organizmu z toksyn. Podczas jej stosowania nasz organizm otrzymuje od 1000 do 1400 kcal dziennie, a za ich dostarczenie odpowiada głównie jeden składnik – płatki owsiane. Produkt ten jest zalecany w codziennej diecie – zawiera sporą ilość węglowodanów cechujących się niskim indeksem glikemicznym – taki rodzaj węglowodanów rozkładają się w naszym żołądku powoli i stopniowo, dając uczucie sytości na wiele godzin (w przeciwieństwie do węglowodanów zawartych na przykład w słodyczach). Dodatkowo płatki owsiane zawierają także zdrowe tłuszcze, błonnik, białko, wiele witamin i minerałów.

W przypadku każdego rodzaju diety owsiankowej powinniśmy używać płatków owsianych zwykłych – zawierają najwięcej wartości odżywczych. Unikaj płatków błyskawicznych / instant.

Niestety, mimo że płatki owsiane zawierają w sobie sporo wartości odżywczych, nie powinny stanowić głównego, a tym bardziej jedynego elementu diety. Ten rodzaj diety daje bardzo szybkie i wyraźne efekty, ale może działać bardzo wyniszczająco na organizm.

Jednodniowa dieta owsiankowa

Jak sama nazwa wskazuje, ta wersja diety owsiankowej trwa jeden dzień. Jest bardzo restrykcyjna, przed co w ciągu całego dnia spożywamy jeden, przygotowany rano posiłek, który dzielimy na 5-6 porcji. Poza tym posiłkiem możemy pić także kawę, herbatę i wodę mineralną – każdy z tych napojów nie może zawierać cukrów.

Jak przygotować taką owsiankę? Przepis!

Około dwa litry mleka podgrzej na palniku w garnku – ważne, by było to mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Kiedy jest już gorące (bliskie temperatury wrzenia), dodaj 7-8 łyżek stołowych płatków owsianych. Opcjonalnie możesz dodać także łyżkę otrębów owsianych. Jeśli chcesz wzmocnić smak, możesz dodać słodzik lub przyprawy. Całość trzymaj na palniku do momentu, w którym płatki staną się miękkie. Tak przygotowany posiłek podziel na kilka porcji, spożywaj co około 2/3 godziny.

Inne przygotowanie takiej owsianki dopuszcza ugotowanie płatków w wodzie i połączenie z jogurtem naturalnym, kiedy całość już ostygnie. Dopuszczalne jest także użycie niektórych owoców lub warzyw, na przykład banana, kiwi, jabłka, pomidorów, cukinii, marchewki, jabłka itp. Oczywiście w odpowiednich ilościach.

Jednodniową dietę owsiankową powinieneś stosować nie częściej niż raz w tygodniu – pozwala ona na zrzucenie nawet kilograma po jednym dniu stosowania!

Kilkudniowa dieta owsiankowa

W tym przypadku przepis na owsiankę wygląda dokładnie tak samo. Tak samo wygląda też codzienne jej spożycie. Jedyna różnica to ta, w długości trwania takiej diety. Najpopularniejsze wersje obejmują 3-5 dni. Taka restrykcja pozwala nam szybko pozbyć się kilku kilogramów. Należy jednak pamiętać, że długi deficyt niektórych składników odżywczych i kalorii, a późniejsze nagłe włączenie ich w jadłospis, może spowodować u nas tak zwany efekt jojo i inne nieprzyjemne komplikacje.

Długoterminowa dieta owsiankowa

Ten rodzaj diety owsiankowej przynosi bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o gubienie zbędnych kilogramów, ale (o ile nie jest przeprowadzane pod okiem eksperta) może siać spustoszenie w naszym organizmie. Długoterminowa dieta owsiankowa zakłada okres około dwóch miesięcy, w których musimy całkowicie zrezygnować z jedzenia tłustego, wysoko przetworzonego, alkoholu, słonych przekąsek, jedzenia typu fast food, słodkich napojów gazowanych, soków itp. Jedyne produkty, które mogą trafiać do naszego żołądka, to owsianka na mleku, w pierwszej fazie, owoce, warzywa i lekkostrawne mięso (grillowane lub na parze) w późniejszych fazach.

Długoterminowa dieta owsiankowa dzieli się na trzy fazy:

  • Faza pierwsza (trwa około tygodnia) – podczas tej fazy jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to owsianka na chudym mleku lub wodzie i z dodatkiem jogurtu naturalnego (3-4 razy dziennie). W celu poprawienia smaku owsianki możemy użyć słodzika lub przypraw. Faza ta wymusza na organizmie przystosowanie się do nowych warunków żywieniowych, pozwala oczyścić organizm i zrzucić pierwsze kilogramy.
  • Faza druga (trwa około miesiąca) – podobnie jak w przypadku pierwszej fazy, jemy owsiankę 3-4 razy dziennie, z tą różnicą, że do każdego posiłku powinieneś dołożyć warzywa i owoce. W porze obiadowej możesz także spożyć rybę, kurczaka lub inne chude mięso, pod warunkiem, że nie będzie ono smażone.
  • Faza trzecia (trwa około dwóch tygodni) – ta faza ma na celu przywrócenie organizmu do normalnego żywienia. W tym przypadku owsianka powinna stanowić minimum jeden posiłek dziennie, a pozostałe potrawy powinny być lekkostrawne.

Po zakończeniu diety owsiankowej (jak i w przypadku trwania fazy trzeciej), powinieneś na stałe zrezygnować z kilku produktów, takich jak: białe pieczywo, fast foody, alkohol, słone przekąski, słodkie napoje, soki, napoje gazowane itp. Zbyt częste ich spożywanie może doprowadzić do efektu jojo.

Zalety diety owsiankowej

Dieta owsiankowa pozwala na bardzo szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów – w przypadku długoterminowej diety są to nawet 2 kilogramy tygodniowo. Dodatkowo oczyszczamy organizm z toksyn, co może mieć pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie. Dieta jest bogata w błonnik, dzięki czemu uczucie głodu jest dość rzadkie. Jest prosta w przygotowaniu i dostarcza wielu ważnych składników odżywczych.

Wady diety owsiankowej

Niestety eksperci są zgodni – żadna monodieta, w tym dieta owsiankowa, nie jest zdrowa. Opieranie swojego jadłospisu na jednym produkcie może prowadzić do niedoborów różnych składników odżywczych, których nie dostarczają płatki owsiane. To z kolei może prowadzić do wielu nieprzyjemnych następstw, w tym efektu jojo. Mimo że dieta owsiankowa przynosi wyraźne efekty, po jej stosowaniu, kiedy wrócimy do jadłospisu sprzed rozpoczęcia takiego rodzaju kuracji, organizm automatycznie zacznie przygotowywać się na kolejny okres głodu. To naturalny mechanizm wykształtowany przez ewolucję – przy deficycie kalorycznym zmagazynowany tłuszcz staje się pokarmem, ale kiedy kalorii jest nadmiar, organizm odkłada ten nadmiar na „gorsze czasy”.

Dieta owsiankowa tylko pod okiem profesjonalisty!

Dieta owsiankowa, ze względu na swoje szkodliwe działanie, powinna być prowadzona przez specjalistę. Na niedobór tak wielu ważnych składników odżywczych każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto wiedzieć, kiedy taką dietę przerwać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz