Strona główna » Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?

Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?

przez MojeMusli
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?

Składniki na pszenny chleb na żytni zakwasie własnej roboty

  • 500g mąki pszennej (typ 650 lub 750)
  • 150g zakwasu żytniego
  • 300ml wody
  • łyżka soli
  • odrobina oliwy
  • pół szklanki ulubionych dodatków do chleba, mogą to być płatki zbożowe, nasiona siemienia, słonecznika , pestki dyni itp.

Przez ostatnie setki, a nawet tysiące lat popularność chleba nie maleje, jednak za sprawą swojego wręcz nieograniczonego dostępu, coraz rzadziej wypieka się go w domu. Na szczęście – ostatnio trend ten znów się odwraca i coraz więcej ludzi “wraca do korzeni. Niestety jednak tradycyjny chleb przygotowany na zakwasie traci popularność na rzecz chleba drożdżowego, który o wiele łatwiej jest przygotować w domowym zaciszu, ale ma nieco gorsze właściwości. Na szczęście jest sposób, by pogodzić ze sobą szybkość przygotowania chleba drożdżowego i chociaż niektóre właściwości chleba na zakwasie! Sprawdź jak!

PRZEPIS NA PSZENNY CHLEB NA ŻYTNIM ZAKWASIE WŁASNEJ ROBOTY. JAK UPIEC PSZENNY CHLEB NA ŻYTNIM ZAKWASIE?

Przygotowania do upieczenia takiego chleba powinny zacząć się już dzień przed tym, nim włożymy go do rozgrzanego piekarnika.

Najpierw z lodówki wyciągnij zakwas, by ten się ogrzał. Kiedy osiągnie temperaturę pokojową, dokarm go 2 łyżkami mąki i letniej wody. Odstaw w ciepłe miejsce na kolejne kilka/kilkanaście godzin. Celem tego działania jest pobudzenie zakwasu do pracy, a o tym, że zakwas pracuje powiedzą nam bąbelki, których nie da się przeoczyć. Najlepiej wykonać te czynności rano.

Kiedy zauważyłeś już wyraźne bąbelki, przygotuj zaczyn – do miski wsyp połowę przygotowanej mąki. Dodaj około 250 ml wody i około 150 ml pracującego już zakwasu. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przenieś w ciepłe miejsce na kolejne 10-12 godzin. Jeśli pierwszy etap wykonałeś o poranku, to tą czynność powinieneś wykonać bliżej wieczora. Dzięki temu w czasie, w którym Ty odpoczywasz słodko śpiąc, twój zaczyn ostro pracuje!

Kiedy twój zaczyn jest już gotowy, należy wykonać ciasto. Do wyrośniętego zaczynu wsyp resztę mąki, oraz 50 ml letniej wody. Do ciasta dodaj oliwę i ulubione dodatki, a następnie zacznij je wyrabiać. Możesz zrobić to ręcznie lub drewnianą łyżką. Jeśli wyrabianie ciasta uznasz za zakończone, możesz przełożyć je do formy, w której masz zamiar wypiekać chleb – wcześniej warto tą formę lekko naoliwić. Ciasto w formie powinno odczekać kolejne kilka godzin, by wyrosło – powinno to trwać około 4-5 godzin, jednak zależy to od temperatury, w której ciasto na chleb pszenny na żytnim zakwasie wyrasta. Pamiętaj, że zbyt długie oczekiwanie może przynieść nam odwrotny efekt, ponieważ ciasto osiądzie.
By ciasto w formie rosło równo, postaraj się równomiernie je rozłożyć. Możesz zrobić to na przykład za pomocą mokrej łyżki.

Wypiekanie chleba pszennego na zakwasie żytnim to ostatni etap produkcji takiego chleba. Aby przebiegł skutecznie, należy rozgrzać piekarnik do 180°C w systemie góra-dół. Formę z wyrośniętym ciastem włóż do rozgrzanego piekarnika na około godzinę, jednak nie trzymaj się tego czasu kurczowo – musisz sam ocenić, czy chleb jest według Ciebie dobry, ponieważ każdy piekarnik daje nieco inne efekty.

Jeśli chleb pszenny na żytnim zakwasie uznasz za gotowy, wyciągnij go z piekarnika. Dla pewności puknij go – głuchy odgłos oznacza, że możesz przestać piec. Dobrze, gdyby udało Ci się wyciągnąć gorący chleb z formy – dzięki temu resztki wody, które dawałyby takiemu chlebowi wilgotność odparują, dzięki czemu sam chleb będzie smaczniejszy i trwalszy. Tak przygotowany chleb nadaje się do spożycia dopiero po ostygnięciu – gorący rozpadałby się już podczas krojenia.

Dlaczego warto jeść chleb pszenny na zakwasie żytnim?

Chleb pszenny na żytnim zakwasie to chleb, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami smakowymi. Szczególnie mocno powinien zasmakować naszym dzieciom, ponieważ ma on nieco inną, niż w przypadku chleba na zakwasie teksturę.

Dodatkowo taki chleb ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego, odpowiedzialnego wiele ważnych funkcji naszego organizmu oraz wpływającego pozytywnie na pracę naszych jelit. Ważnym elementem błonnika pokarmowego zawartego w chlebie pszennym na żytnim zakwasie jest beta-glukan. Poza standardowymi funkcjami, które pełni błonnik sam w sobie, beta- glukan między innymi pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i cukru we krwi. Beta-glukan jest jednym ze składników żywności funkcjonalnej, czyli takiej, której zdrowy wpływ na organizm człowieka został przebadany przez naukowców wiele razy. Między innymi za jego sprawą płatki zbożowe są uważane za jedne z najzdrowszych pokarmów, które możemy sobie zaserwować!

Na uwagę zasługuje również użycie do wzrostu takiego chleba zakwasu. Naturalnym produktem fermentacji mlekowej, która zachodzi podczas wyrastania chleba na zakwasie, są bakterie kwasu mlekowego, czyli te same bakterie, które możemy znaleźć w jogurcie. Ich spożycie jest wskazane każdego dnia, ponieważ podobnie jak wcześniej wspomniany błonnik pokarmowy pozytywnie wpływają na pracę naszych jelit, układ odpornościowy itp.

Chleb pszenny na zakwasie drożdżowym zawiera w sobie wiele witamin i minerałów – są to między innymi witaminy z grupy B, cynk, magnez, wapń czy żelazo.

Poza tym chleb na zakwasie wykazuje właściwości antyoksydacyjne, ma wyższą ilością folianów i mniejszą ilością aflatoksyn.

Niestety w porównaniu do chleba, który przygotujemy przy użyciu takiej mąki ma nieco gorsze właściwości zdrowotne, niż chleb na mące żytniej. Warto jednak spróbować przygotować chleb pszenny na żytnim zakwasie, bo jego smak różni się od typowego chleba na zakwasie i mące żytniej. Może się okazać, że jego smak o wiele bardziej będzie wpadał w twój gust, bo – nie zapominajmy – smak jedzenia jest bardzo ważną jego funkcją!

Smacznego!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Musli Classic – KCAL, skład i właściwości
Profilaktyka chorób nowotworowych a dieta
Zaburzenia przyjmowania glutenu – czy płatki owsiane zawierają gluten?
Prażone płatki owsiane – jak przygotować i dlaczego warto jeść
Ciasteczka owsiane z kremem kokosowym
Jedzenie a kondycja skóry
Znajdźmy czas na śniadanie!
Płatki kukurydziane bez cukru – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Musli bez glutenu na śniadanie
Co warto wiedzieć o chlebie? Sprawdź nasz blog o chlebie!
Oczyszczająca dieta detoks a przesilenie wiosenne
Erytrol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrol?
Proteinowe kulki mocy o smaku Pinacolada
Płatki 6 zbóż – KCAL, skład i właściwości
Orzechy włoskie – zdrowa przekąska
Ciasto w słoiku o smaku oreo
Dieta antyhistaminowa – dostosuj ją do siebie
Jak zrobić owsiankę? Owsianka na kilka sposobów!
Owies – najzdrowsze zboże
Jogurtowe placuszki z musli

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz