Strona główna » Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować

przez MojeMusli
Jaka owsianka jest najzdrowsza? Nasze propozycje na nocną owsiankę

Owsianka to ciesząca się ogromną popularnością mieszanka płatków owsianych, owoców i różnych rodzajów orzechów, połączona z mlekiem, jogurtem lub wodą. Przez swoje zdrowotne właściwości powinna stać się stałym elementem jadłospisu – zarówno Twojego, jak i Twojej rodziny. Jednak co zrobić, kiedy najmłodsi członkowie nie mają ochoty jej jeść? Sprawdź, dlaczego Twoje dzieci powinny spożywać owsiankę i w jaki sposób ją przygotować, aby same chętnie wrzucały ją do swoich brzuszków!

Owsianka dla niemowlaka

Pamiętajmy, że większość produktów w diecie niemowlaka zalecanych jest od konkretnego momentu i w wielu przypadkach powinny być wprowadzane stopniowo i w odpowiednim czasie. Dlatego właśnie owsianka dla niemowlaka wymaga od nas odrobiny wiedzy.

Pierwsze produkty, które powinny się pojawiać w diecie niemowlaka, to owoce i warzywa – w formie papki mogą być wdrażane po około 4-5 miesiącach, a po około 8 miesiącach od urodzenia możemy próbować podawać dzieciom owoce i warzywa w formie większych kawałków. Podobnie wygląda to w kwestii płatków owianych, możemy podawać je od początku rozszerzania diety niemowlaka, ale taka owsianka dla niemowląt, podobnie jak w przypadku owoców i warzyw, powinna być wcześniej zblendowana na gładki mus. Musimy pamiętać także o tym, że płatki owsiane są dość twarde. Jeśli uznamy, że nasze dziecko może już spożywać płatki owsiane w całych kawałkach, to warto zadbać, by te też miały odpowiednią konsystencję – płatki górskie są twardsze i powinny być wcześniej gotowane kilka minut. Z kolei płatki owsiane błyskawiczne możemy zalać wrzątkiem i podawać wystudzone – powinny dzięki temu stać się miękkie.

Do takiej owsianki możemy także wkomponować orzechy. Te również powinny mieć jednolitą konsystencję. Co ważne – jeszcze kilka lat temu uważano, że pożywienie przejawiające właściwości alergizujące powinno być podawane dopiero po trzecim roku życia. Najnowsze badania pokazują jednak, że im szybciej dziecko zacznie mieć z nimi do czynienia, tym większe są szanse, że taka alergia nie wystąpi u dziecka w przyszłości. W przygotowanej przez nas owsiance warto użyć na przykład masła orzechowego, które zgubi się w konsystencji całej owsianki, ale mimo to będzie wprowadzać do organizmu naszego malucha cenne witaminy i minerały, a także zdrowe tłuszcze, białko i inne wartościowe elementy diety. Warto jednak przygotować takie masło orzechowe samemu lub kupować jedynie wysokogatunkowy produkt.

Owsianka dla starszych dzieci

W tym wypadku przygotowanie owsianki powinno być o wiele łatwiejsze, o ile Twoje dziecko nie wykazuje przeciwwskazań do przyjmowania niektórych produktów.

Dzieci powyżej drugiego roku mogą spożywać niemal wszystkie produkty, które spożywają dorośli domownicy, o ile są one zdrowe. Dlatego też przygotowanie smacznej owsianki dla Twojej pociechy nie powinno stanowić problemu, bowiem możemy przygotować taką samą owsiankę, jaką przygotowalibyśmy dla siebie. Pamiętajmy jednak, że często preferencje smakowe naszych pociech mogą się różnić od naszych, dlatego możemy zastanowić się nad takim dodatkiem, jak stewia, czyli dodatek słodzący, który nie sieje w młodych organizmach takiego spustoszenia, jak standardowy cukier. Innym wyborem może być większa ilość słodkich owoców, takich jak na przykład banan. Oczywiście wszystko z umiarem.

Przepis na owsiankę, którą można podać po 6. miesiącu życia

Podstawowa owsianka dla dzieci to ta, którą można ugotować na wodzie. Nie trzeba tutaj żadnej wielkiej filozofii. Przepis jest niezwykle prosty i intuicyjny. Wszystko, czego potrzebujesz, to:

  • pół szklanki wody,
  • 4 łyżki świeżych płatków owsianych.

Przygotowanie takiej owsianki jest bardzo proste. Wodę należy przelać do niewielkiego garnuszka, a następnie zagotować ją na kuchence. Do gotującej się wody trzeba wsypać płatki owsiane i mieszać do momentu, aż całkowicie wchłoną wodę. Należy całość dobrze mieszać, aby owsianka się nie przypaliła. Jeśli pierwszy raz serwujesz dziecku taki posiłek, a Twój maluch dopiero zaczyna jeść stałe pokarmy, koniecznie zblenduj owsiankę, aby była łatwiejsza do podania i przystępniejsza dla malucha. Danie w formie kleiku za pierwszym razem podaj bez dodatków. Jeśli to już kolejne podejście, możesz pokusić się o dodanie owoców.

Jogurt naturalny w owsiance — podaj ją po 7. miesiącu

Kiedy dziecko posmakuje pierwszych warzyw, owoców oraz zbóż, można po ukończeniu 7. miesiąca życia wprowadzać nieco więcej dodatków do posiłków. Przykładem może być jogurt naturalny. Jeśli marzy Ci się owsianka dla niemowlaka – przepis oraz potrzebne składniki znajdziesz poniżej!

Do przygotowanie owsianki potrzebujesz:

  • pół szklanki wody,
  • 4 łyżki płatków owsianych,
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego.

Jeśli chcesz poprawnie przygotować owsiankę z jogurtem, należy najpierw zagotować wodę z rondelku, a następnie dodać płatki owsiane. Cały czas mieszając, należy gotować owsiankę, aż do momentu, kiedy płatki wchłoną wodę. Po wystudzeniu wystarczy dodać dwie łyżki jogurtu i całość dokładnie wymieszać.

Owsianka luksusowa dla Twojego dziecka — przepis

Po pierwszym roku dzieci mogą sobie pozwolić na znacznie więcej w kwestii jedzenia. Nic więc dziwnego, że powstał przepis na owsiankę luksusową. Do jej wykonania potrzebujesz:

  • pół szklanki wody,
  • 4 łyżki płatków owsianych,
  • przecieru owocowego (śliwkowy, jabłkowy, gruszkowy bądź inne),
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego,
  • owoców świeżych, sezonowych do dekoracji.

Owsianka dla rocznego dziecka to szersze pole do popisu. Na samym początku ważne jest zagotowanie wody w garnku. Kiedy będzie wrzeć, należy dodać do niej płatki owsiane. Cały czas mieszając, aby uniknąć przypalenia, trzeba doprowadzić do tego, by płatki wsiąkły wodę. Kiedy do się stanie, owsiankę należy zdjąć z gazu. Jogurt naturalny należy dodać, kiedy owsianka nieco przestygnie. Na koniec całość trzeba polać sosem owocowym oraz udekorować świeżymi owocami, najlepiej sezonowymi, takimi jak truskawki, borówki czy maliny.

Owsianka na mleku krowim — sprawdź, czego potrzebujesz i jak ją przygotować

Kiedy Twoje dziecko skończyło już rok, możesz zapoznać je z mlekiem krowim. Na samym początku bardzo delikatnie, a jeśli okaże się, że nie ma alergii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować dla malucha owsiankę na mleku. Aby wyszła Ci doskonała owsianka na mleku dla dziecka, musisz przygotować:

  • pół szklanki mleka krowiego,
  • 4 łyżki płatków owsianych.

Mleko należy podgrzać na kuchence, a kiedy będzie już bardzo ciepłe, wystarczy wrzucić do niego płatki owsiane i intensywnie mieszać. Owsiankę trzeba gotować do wchłonięcia mleka. Kiedy to się stanie, rondelek należy zdjąć z ognia i poczekać, aż owsianka ostygnie.

Dlaczego nasze dzieci powinny jeść owsiankę?

Owsianka to jedno z najzdrowszych pożywień, które możemy sobie zaserwować. Płatki owsiane w połączeniu ze świeżymi, suszonymi lub liofilizowanymi owocami i różnego rodzaju orzechami stanowią prawdziwą bombę energetyczną, w której nie zabraknie także witamin i minerałów potrzebnych dla prawidłowego rozwoju dziecka!

Płatki owsiane cenione są za swoje wyjątkowe właściwości – zawierają w sobie beta-glukany, czyli rozpuszczalną część błonnika pokarmowego, która dla naszego organizmu daje wiele dobrego i której trudno szukać w innym pożywieniu. Poza tym mają w sobie sporą dawkę węglowodanów, dających nam energię stopniowo, przez długi czas, jednocześnie niepowodujących nagłych skoków glukozy we krwi (z tego powodu zalecane są również diabetykom). Są także źródłem białka, zdrowych tłuszczów, jak i wielu witamin i minerałów. Dodając do nich owoce i orzechy, zyskujemy kolejne porcje zdrowych tłuszczów, białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeśli spoiwem wszystkich składników będzie jogurt, w naszej owsiance nie zabraknie także bakterii jogurtowych, które wpływają na odpowiednią pracę naszego układu pokarmowego! Właśnie dlatego nie powinniśmy się zastanawiać nad podaniem owsianki naszym dzieciom. Przy tym wszystkim należy także pamiętać, że zdrowe nawyki żywieniowe wyuczone za dziecka, będą kultywowane przez nasze pociechy przez wiele lat, a zdrowa dieta to więcej szczęścia i pozytywnej energii!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pudding chia o smaku bananowym
Brownie warzywne z płatkami owsianymi
Granola czekoladowa – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Orkiszowe ciasteczka z mieszanki musli
Sernikobrownie z truskawkami
Muffiny orzechowe z płatkami owsianymi
Czym zastąpić jajko? Sprawdź nasze propozycje!
Długotrwały wysiłek- jak jeść aby się do niego przygotować?
Jak nie przytyć na urlopie?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Jak upiec proteinowe babeczki?
Mąka żytnia typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby żytnie – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Porządek wiosenny w lodówce
Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć
Chipsy kokosowe – zdrowa i smaczna przekąska
Cukier kokosowy – zdrowszy zamiennik cukru
Kiwi – właściwości owoców, indeks glikemiczny IG
Siemię lniane, a odporność organizmu
Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz