Strona główna » Orzechy pekan – właściwości i porady

Orzechy pekan – właściwości i porady

przez Moje Musli
orzechy pekan

Współcześnie, dzięki globalizacji i szybszemu oraz łatwiejszemu przepływowi towarów, praktycznie każdy z nas wie, czym są orzechy pekan. Pekany przez lata zyskiwały w naszym kraju popularność, dlatego dzisiaj możemy znaleźć je praktycznie w każdym sklepie obok bardziej znanych nam orzechów, takich jak orzechy włoskie, arachidowe, laskowe czy migdały.

Orzechy pekan – charakterystyka

Orzeszki pekan to owoce orzesznika jadalnego, inaczej zwanego również orzesznikiem owocowym czy orzesznikiem pekanowym. Naturalnym miejscem jego występowania są Stany Zjednoczone oraz Meksyk. Najczęściej można je spotkać w Teksasie. Od dawna znane są jako sycąca, a do tego pyszna przekąska. W naszym kraju pekany nie są jeszcze tak znane, jak chociażby orzechy włoskie, jednak wszystkie badania wskazują na to, że są to bardzo blisko spokrewnione ze sobą rodzaje orzechów. Nawet kształtem są do siebie niezwykle podobne.

Orzechy pekan wielkościowo nie są duże. Ich maksymalna długość wynosi ok. 5 cm. W smaku są delikatnie słodkie i słone zarazem. Charakteryzują się większą miękkością, niż w przypadku orzechów włoskich.

Wartości odżywcze, indeks glikemiczny i kalorie

Pekan – orzechy te, podobnie jak wszystkie inne typy orzechów, to produkty wysokoenergetyczne. Zjedzenie aż 100 g dostarczy przeciętnemu człowiekowi aż 691 kalorii. Tak wysoka kaloryczność to efekt sporej zawartości tłuszczu. Pekany uchodzą za jedne z lepszych orzechów pod względem zawartości tłuszczu. Sięga on aż 60-75%. Dokładna zawartość to kwestia tego, z jaką odmianą orzecha mamy do czynienia, z jakiego okresu zbiorów i jakiej lokalizacji pochodzi.

Jeśli chodzi o tłuszcz, w pekanach znajdują się głównie kwasy jednonienasycone i stanowią ać 57% oraz kwasy polienowe, których zawartość to aż 30%. Reszta to nasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią ok. 8% całej zawartości tłuszczu, czyli bardzo mało.

Charakterystyczna dla orzechów pekanowych jest bardzo niska zawartość węglowodanów. Dlatego też mogą pochwalić się niskim indeksem glikemicznym. Jeśli zdecydujesz się na ich dodatek do posiłku, możesz mieć pewność, że będą miały niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi. Jest to bardzo istotne dla osób, które mają problemy z glukozą.

Orzechy pekan są w stanie dostarczyć sporej ilości składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w nich (w przeliczeniu na jedną garść, czyli ok. 30 g):

 • 1,35 mg manganu (67,5% RWS),
 • 83,1 mg fosforu (11,9% RWS),
 • 123 mg potasu (6,2% RWS),
 • 1,36 mg cynku (13,6% RWS),
 • 0,36 mg miedzi (36% RWS),
 • 1,14 mg selenu (2,1% RWS),
 • 21 mg wapnia (2,6% RWS),
 • 0,76 żelaza (5,4% RWS),
 • 0,34 mg witaminy E (2,9% RWS),
 • 0,06 mg witaminy B6 (4,5% RWS),
 • 0,2 mg witaminy B1 (18% RWS),
 • 0,04 mg witaminy B4 (2,8% RWS),
 • 0,35 mg niacyny (2,2% RWS),
 • 6,6, ug kwasu foliowego (3,3% RWS),
 • 0,26 mg kwasu pantotenowego (4,3% RWS).

Właściwości orzechów pekan

Orzechy pekan – właściwości tych orzechów jest naprawdę wszechstronne. Wartości zdrowotne oraz wartości odżywcze tego produktu natury zostały docenione jednak dopiero końcem XV wieku. Wtedy to rozpoczęto ich stosowanie podczas gotowania i przyrządzania różnorodnych potraw. Sprawdź poniższe właściwości i koniecznie włącz orzechy pekan do swojej diety!

 • Działanie przeciwnowotworowe – orzechy te to bogactwo przeciwutleniaczy. Znajdziemy w nich hydrolizowalne garbniki, fenole, kwasy fenolowe, proantocyjanidy oraz flawonoidy. Świetnie redukują stres oksydacyjny, a ponadto wpływają na regeneracją uszkodzonych komórek. Regularne spożywanie tych orzechów sprawia, że w krwi pojawia się większe stężenie przeciwutleniaczy, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko wystąpienia niektórych chorób, w tym też nowotworowych. Obniża się stres oksydacyjny oraz ciało lepiej pozbywa się wolnych rodników.
 • Obniżanie poziomu cholesterolu we krwi – choć pekany cechują się wysoką zawartością tłuszczu i mogą kojarzyć się z nabywaniem tkanki tłuszczowej, jest wręcz przeciwnie. Regularne jedzenie tych orzechów w optymalnych ilościach korzystnie wpływa na pracę serca. Skutecznie obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają profil lipidowy. Z kolei zawarta w nich witamina B1 pozytywnie wspomaga pracę mięśnia sercowego. Magnez w połączeniu z przeciwutleniaczami zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca, niweluje również przewlekłe stany zapalne.
 • Poprawa funkcjonowania mózgu – witaminy oraz niezbędne składniki mineralne zawarte w tych orzechach świetnie wpływają na działanie mózgu. Miedź zapobiega uszkodzeniom mózgu niwelując niekorzystne działanie wolnych rodników. Jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera oraz Parkinsona. Miedź dodatkowo wpływa na szlaki mózgowe, które obejmują głównie galaktozę oraz dopaminę.
 • Łagodzenie objawów PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego to bardzo popularny stan wśród kobiet. Wapń, mangan, witamina B6 oraz witamina E zmniejszają uczucie drażliwości, niepokoju oraz lęku. Ponadto, witamina B1 redukuje liczbę dni, podczas których kobieta cierpi z bólu.
 • Pomoc w osteoporozie – orzechy zawierają w składzie cynk oraz miedź, które zmniejszają ryzyko utraty masy kostnej.
 • Pomoc w odchudzaniu – bogactwo odżywcze orzechów sprawia, że osoba odchudzająca się szybciej czuje sytość. Dodatkowo, jest to przekąska, która nie ma w sobie praktycznie żadnych zbędnych składników. Co ciekawe, orzechy te pobudzają przemianę materii, a więc jest szansa, iż tkanka tłuszczowa szybciej będzie maleć.
 • Lepszy stan skóry – witamina A, E, fosfor oraz kwas foliowy pozytywnie wpływają na stan skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet. Jedząc je regularnie, można faktycznie wpłynąć na odroczenie pojawienia się zmarszczek lub spłycenie już istniejących.

Jak stosować orzechy pekan?

Pekan – orzech ten może być stosowany na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim są świetnym dodatkiem do deserów domowej roboty. Rewelacyjnie sprawdzą się jako zwieńczenie ciasta bądź element lodów. Można jeść również jeść na surowo, bez jakichkolwiek dodatków. Komponując śniadaniówkę dla dziecka lub lunchbox dla siebie, śmiało dodaj do niej garść orzechów pekan. Doskonale zaspokoją głód, a przy okazji okażą się miłą odmianą.

Orzechów pekan nie omijają również dania na słono, wytrawne. Można je śmiało wykorzystać jako składnik pesto czy też dodatek do łososia. Na rynku znajdziemy orzechy pekan w formie solonej, suszonej czy kandyzowanej. Warto jednak mieć na uwadze, iż takie przetworzone formy mogą być bardziej kaloryczne i mieć mniej właściwości zdrowotnych.

Komu polecane są orzechy pekan?

Tak naprawdę każdy, kto nie ma większych problemów zdrowotnych, powinien zwrócić uwagę na orzechy pekan i, w miarę możliwości, wrzucić je do diety. Orzechy mogą zjadać już małe dzieci, dlatego kilka orzechów dziennie nie powinno zaszkodzić, a może jedynie pomóc. W sytuacji, kiedy masz problemy zdrowotne lub żywieniowe, wprowadzenie do diety orzechów możesz skonsultować ze swoim lekarzem bądź dietetykiem. Orzechy pekan mają tak dużo rewelacyjnych składników odżywczych oraz masę właściwości zdrowotnych, które przemawiają za tym, aby włączyć je do diety. Nie próbując, nie dowiemy się, ile dobrego mogą uczynić dla nas dary natury.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz