Strona główna » Musli dla przyszłych mam

Musli dla przyszłych mam

przez MojeMusli
Musli dla przyszłych mam

Kobieta spodziewająca się dziecka wymaga szczególnie dobrze dobranej codziennie diety. Te szczególne 40 tygodni to czas, w którym ciało bardzo się zmienia, to także czas kiedy potrzebne są zdecydowanie większe ilości składników odżywczych, to także czas pełen wątpliwości, wahań nastrojów, smaków, potrzeb. Ciąża to taka górska kolejka, w której możliwe są wszelkie nagłe zwroty. Dlatego też warto, aby codzienna dieta ułatwiała przejazd przez nasz rollercoaster.

I trymestr

Typowymi objawami jest uczucie nudności, które powoduje, że apetyt wcale nie jest duży, a wręcz odwrotnie, a przecież w pierwszych tygodniach ciąży kształtują się zalążki narządów, które wymagają dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Droga mamo – w tym czasie trzeba się trochę zmusić do jedzenia. Jeśli mdłości są rano – przygotuj sobie mieszankę płatków na nocnym stoliku, abyś bez wstawania dostarczyła pierwszą dawkę energii. Wybierz płatki kukurydziane z dodatkiem liofilizowanych owoców i niewielkim dodatkiem orzechów (zachęcam do migdałów, które przy okazji, że mało pachną mają sporo cennego wapnia).

Jeśli mdłości towarzyszą ci cały dzień jedz małymi porcjami. Wybieraj płatki owsiane, żytnie, pszenne z dodatkiem owoców suszonych. Być może łatwiej będziesz tolerować jogurt naturalny zamiast mleka.

Jeśli natomiast czujesz się wyśmienicie to masz dodatkowy powód do radości J. Pilnuj natomiast, aby twoja masa ciała nie zwiększyła się więcej niż 2kg w pierwszym trymestrze.

II trymestr

Z reguły wszystkie nieprzyjemności związane z początkową ciążą bezpowrotnie mijają. Teraz możesz się w pełni cieszyć swoim stanem. Zwróć uwagę na to, co jesz – wybieraj tylko pełnowartościowe, jak najmniej przetworzone produkty np. płatki owsiane górskie, żytnie, pszenne, owoce suszone lub liofilizowane, orzechy, nasiona, a także świeże owoce (możesz je wkroić do płatków). Pamiętaj jednak, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie cukrzycy ciężarnych, a to wpływa negatywnie na dziecko, a ponadto utrudnia poród (ze względu na dużą masę bobasa).

Jako dodatek wybieraj mleko (o zawartości tłuszczu 2%), jogurt naturalne lub wszystkie inne dodatki, na które masz ochotę i są zdrowe. Pamiętaj, że twoje nienarodzone dziecko poznaje smaki poprzez wody płodowe – daj mu więc szeroką gamę różnych smaków, a będzie ci łatwiej później przy rodzinnym stole.

III trymestr

Zaparcia, zgaga, uczucie ciężkości to typowe objawy ostatniej fazy ciąży. Dlatego też jedz mniejsze porcje i częściej. Zamiast mleka wybierz jogurt naturalny, który ma mniejszą objętość, ale także ułatwi trawienie. Do mieszanki musli dodaj siemię lniane i dodatkową porcję otrąb. Jeśli masz kłopoty z uporczywymi zaparciami wykorzystaj w mieszance suszone śliwki. Ostatnia faza ciąży to także dużo bardziej zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Możesz je zdrowo uzyskać w diecie dodając suszone owoce (np. daktyle, banany), a także orzechy. Orzechy są ponadto bogate w magnez – będą więc pomocne w walce z nocnymi, niezwykle bolesnymi skurczami łydek.

Pomimo wszystkich trudności związanymi z ciążą pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej. Dzięki niej niektóre dolegliwości będą łagodniejsze, a ty będziesz łatwiej kontrolować swoją masę ciała. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć zapytaj o to swojego lekarza.

Pamiętaj także o tym, aby nie przyjmować suplementów z żelazem zaraz po spożyciu produktów mlecznych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Len złocisty – jak go spożywać i jakie ma właściwości?
Domowe czekoladki z morwą – przepis w wersji fit
Mąka amarantusowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciasteczka owsiane bez pieczenia
Mango – wartości, kalorie KCAL, witaminy, indeks glikemiczny IG
Suszone morele – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Domowa granola z patelni – zrób to sam!
FIT szarlotka z kruszonką
Granola Anny Starmach – super przepis
Ziarna słonecznika – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Sernik z mango – łatwy i pyszny
Jak upiec domowy chleb w pięciu krokach – 3 WAŻNE ZASADY
Jaka owsianka jest najzdrowsza? Nasze propozycje na nocną owsiankę
Co pić i jak się ochłodzić podczas upału?
Wiosenne odchudzanie – kiedy zacząć, aby zdążyć przed urlopem na plaży?
Odżywianie podczas sesji, matury i egaminów
Płatki jaglane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka bez gotowania? Przekonaj się sam, że może być pyszna!
Owsianka ketogeniczna – jak przygotować ją w domu?
Jogurt naturalny – z czym jeść by był zdrowy i smaczny? Podpowiadamy!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz