Wynaleziona w trakcie II Wojny Światowej technologia do dziś jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności. Zjedzenie liofilizowanej maliny da nam tyle samo energii i minerałów, ile dałaby nam taka sama malina zerwana chwilę wcześniej z krzaka. Co ciekawe, w smaku również nie odczujesz dużej różnicy. Jak to się dzieje?
Spis treści
Liofilizacja – co to jest
Liofilizacja to proces usuwania wody z produktu poprzez sublimację lodu. Jak to się dzieje? Najpierw temperatura wewnątrz specjalnej maszyny służącej do liofilizacji spada do około -50°C. Kiedy ta zostanie osiągnięta, ciśnienie obniżone zostaje niemal do tego, które panuje w kosmosie! Wtedy następuje właśnie sublimacja lodu – woda, która znajduje się w liofilizowanym produkcie zostaje z niego właśnie za sprawą próżni. Następnym etapem jest „dosuszanie” w temperaturze około 40°C. Produkt, który otrzymujemy nazywamy właśnie liofilizatem.
Producent liofilizatorów opisuje w szczegółach co to jest liofilizacja.
Jedzenie dla kosmonautów
Chociaż chwilę po wynalezieniu tej technologii służyła ona wojsku amerykańskiemu, na przykład do transportu osocza krwi na front, to po wojnie szukano dla niej innych zastosowań. W trakcie kolejnej wojny – tym razem zimnej, dużym problemem dla astronautów była żywność. W warunkach, w których przyszło im przebywać, jedzenie przede wszystkim nie mogło się kruszyć. Groziło to tym, że elementy jedzenia mogły trafić do maszyn, a to mogło grozić ich uszkodzeniem. Jednocześnie musiało mieć długą zdatność do spożycia i oczywiście zachowane wartości odżywcze. Jednym z najtrafniejszych pomysłów okazała się żywność liofilizowana, bowiem spełniała wszystkie wymienione wyżej kryteria i przez „ludzi kosmosu” była ceniona między innymi za wysokie walory smakowe.
Zalety liofilizacji
Liofilizowane owoce, warzywa, mięsa i inne produkty mają ogromną przewagę nad produktami, które były konserwowane innymi metodami. Po pierwsze – nie potrzebują żadnych dodatkowych konserwantów, a mimo to mogą zawstydzić niejeden produkt konserwowany nawet chemicznie. Ich termin przydatności do spożycia wynosi nawet kilkanaście lat! Dzieje się tak, ponieważ w liofilizatach wilgoć wynosi zaledwie 1 – 2%. Od standardowego suszenia metodami konwencjonalnymi wyróżnia się tym, że żywność liofilizowana nie traci niemal żadnych wartości odżywczych – witaminy, minerały i makroskładniki, takie jak białka, węglowodany, czy tłuszcze, zostają na niemal niezmiennym poziomie! Dodatkowo smak, aromat, a nawet wygląd takich produktów zostaje w pełni zachowany, a jedyne czym będzie się różnić, to konsystencja – liofilizat, po wzięciu go do ust będzie miał formę bliższą do chrupkiego chipsa, ale po chwili nabierze wilgoci i nie zauważysz większej różnicy między tym samym owocem prosto z krzaka. Do przechowywania liofilizatów nie potrzebujesz specjalnie przygotowanych pomieszczeń. Nie potrzebujesz nawet lodówki – wystarczy ciemne, suche miejsce i szczelne naczynie, w którym będziesz mógł je przetrzymywać (na przykład słoik lub woreczek strunowy).
Liofilizaty – czy dla wszystkich?
Liofilizaty są przeznaczone dla wszystkich – nieważne, czy jesteś sportowcem, biznesmenem, czy księgową. Jednak trzeba przyznać, że w niektórych sferach życia zdobyły większe uznanie – na przykład wcześniej wspominani astronauci. Jednak to dość ekstremalny przykład, ale jeśli już jesteśmy przy ekstremalnych sytuacjach, to warto wspomnieć, że liofilizaty to jedna z ulubionych form pożywienia alpinistów i himalaistów. Zajmują one tyle samo miejsca, ile zajmowałoby standardowe pożywienie, przy czym waży około 10 – 12 razy mniej! Oczywiście – mogą przydać się również tobie, kiedy wybierasz się w daleką podróż i zależy Ci na lekkim bagażu.
Liofilizaty w naszych produktach
Owoce liofilizowane np. truskawki liofilizowany czy maliny liofilizowane są idealnym składnikiem do musli z owocami liofilizowanymi – nie psują się, nawet przy długim przechowywaniu, a dodanie nawet niewielkiej ilości mleka pozwala przywrócić im ich pierwotną konsystencję!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Len złocisty – jak go spożywać i jakie ma właściwości?
Domowe czekoladki z morwą – przepis w wersji fit
Mąka amarantusowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciasteczka owsiane bez pieczenia
Mango – wartości, kalorie KCAL, witaminy, indeks glikemiczny IG
Suszone morele – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Domowa granola z patelni – zrób to sam!
FIT szarlotka z kruszonką
Granola Anny Starmach – super przepis
Ziarna słonecznika – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Sernik z mango – łatwy i pyszny
Jak upiec domowy chleb w pięciu krokach – 3 WAŻNE ZASADY
Jaka owsianka jest najzdrowsza? Nasze propozycje na nocną owsiankę
Co pić i jak się ochłodzić podczas upału?
Wiosenne odchudzanie – kiedy zacząć, aby zdążyć przed urlopem na plaży?
Odżywianie podczas sesji, matury i egaminów
Płatki jaglane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka bez gotowania? Przekonaj się sam, że może być pyszna!
Owsianka ketogeniczna – jak przygotować ją w domu?
Jogurt naturalny – z czym jeść by był zdrowy i smaczny? Podpowiadamy!