Strona główna » 5 powodów dla których warto piec chleb w domu

5 powodów dla których warto piec chleb w domu

przez Moje Musli
Co warto wiedzieć o chlebie? Sprawdź nasz blog!

Stanowi źródło węglowodanów, dostępne dla każdego. Możemy znaleźć go niemalże w każdym domu. Chleb, bo właśnie o nim mowa to jeden z podstawowych produktów żywieniowych w diecie wielu z nas. Dawniej samodzielne pieczenie go o poranku było swoistego rodzaju rytuałem. W obecnych czasach częściej kupujemy gotowy. Zwłaszcza że jest on dostępny na wyciągnięcie ręki w każdym sklepie, piekarni czy markecie. Ostatnio zauważyć można powrót do samodzielnego wypiekania pieczywa w domu. To dobra moda. Zważywszy na to, że smak domowego pieczywa jest wyjątkowy. Dlaczego warto zdecydować się na samodzielny wypiek pieczywa w domu? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto piec chleb w domu.

Pieczenie chleba w domu – nawet lajk to potrafi!

Smak domowego chleba jest wyjątkowy – bez wątpienia każdy z nas zgodzi się z tym stwierdzeniem. Dzieje się tak, ponieważ jego zapach przywołuje nam wspomnienia cudownego dzieciństwa. Część z nas zadaje sobie pytanie, jak upiec chleb w domu? I przed oczami ma wizję niezwykle skomplikowanego i czasochłonnego procesu. Nic bardziej mylnego. Pieczenie chleba w domu jest banalnie łatwe. A potrzebne do tego składniki znajdziesz w każdym sklepie. No najwyżej jeśli trwa pandemia. Wtedy może wystąpić pewien problem. Jednak mamy w tym już doświadczenie. Wystarczy woda, mąka, drożdże i sól. Co więcej, do upieczenia chleba nie potrzeba specjalnego sprzętu. Wystarczy miska, Twoje dłonie i piekarnik. W sieci dostępnych jest wiele przepisów, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces, jakim jest wypiekanie chleba. A w sytuacji, gdy jesteś osobą bardzo początkującą, możesz pokusić się o przygotowanie pieczywa z gotowych mieszanek dostępnych w sklepie. W takim przypadku zazwyczaj musisz dodać do niej tylko wodę.

Wiesz, co jesz!

Jedząc chleb pieczony w domu, masz pewność, że spożywasz produkt, który został przygotowany tylko z najlepszych składników. Przygotowując samodzielnie chleb, masz realny wpływ na to, co się w nim znajduje. Masz pewność, że nie znajdziesz w nim spulchniaczy, regulatorów kwasowości oraz emulgatorów. Co więcej, w tak przygotowanym chlebie polepszacze smaku czy zapachu są zbędne. dlatego z pewnością nie pokusisz się o dodanie ich. Wydaje się zatem, że domowy chleb, jest najzdrowszą z możliwych opcji. I tak właśnie jest. Kiedy już nabierzesz wprawy w samodzielnym przygotowywaniu chleba, możesz spróbować przygotować taki, na własnym zakwasie. Jego smak będzie jeszcze pyszniejszy. Nie zapomnisz go nigdy. A jego kolejną zaletą jest fakt, że jest on po prostu zdrowy! Zakwas zawiera bowiem w sobie bakterie kwasu mlekowego. Bakterie te doskonale wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego. Wspomagają one również prace układu odpornościowego organizmu.

Możesz eksperymentować z dodatkami!

Czy decydując się na samodzielne wypiekanie pieczywa, jesteś skazany na monotonność jego smaku? Absolutnie nie. Oczywiście osoby początkujące raczej nie będą kombinować i urozmaicać przepisów, z których korzystają. Jeśli jednak posiadającą doświadczenie, to eksperymentuj! Przetestuj dostępne na rynku mąki. Rodzaj maki, który używasz do wypieku chleba, urozmaica nie tylko jego smak. Ma on bowiem również wpływ na strukturę i konsystencję ciasta. Co dalej? Postaw na dodatki! Do chleba możesz dodać wszystko to, na co masz ochotę! Chleb domowy może zawierać w sobie nasiona, zioła. A także warzywa i owoce. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby dodawać do niego wszystko to, co Twoja rodzina lubi najbardziej. A jeśli wspomnieliśmy już o rodzinie to…

Zaangażuj w pieczenie chleba swoją rodzinę!

Pieczenie chleba może stać się dla Twojej rodziny swoistego rodzaju rytuałem. Z powodzeniem możesz zaangażować w tę czynność wszystkich członków rodziny. W ten sposób aktywnie spędzicie razem czas. A wspólne spędzanie czasu z dziećmi jest szczególnie dla nich ważne. Co więcej, w ten sposób tworzysz u nich wspomnienia. Wspomnienia domu pachnącego świeżo pieczonym chlebem, do którego dzieci będą wracały, będąc już dorosłe. W ten sposób tworzy się tradycja. Wspólne pieczenie chleba to również doskonały sposób nauki dzieci tego, jak zrobić chleb w domu. Dla nich to będzie zabawa. A dzięki temu z łatwością nauczą się poprawnie odmierzać składniki, przygotowywać rozczyn. Zapamiętają jak piec chleb i ile piec chleb. Gwarantujemy, że dzieci będą zadowolone. A może któregoś poranka przygotują chleb bez Twojej pomocy? Wyobrażasz sobie ich satysfakcję? A wyobrażasz sobie to uczucie dumy, które się wtedy pojawi? Taki rytuał tworzy unikalną atmosferę w domu. Każdy z nas wraca do tej unikalnej atmosferze we wspomnieniach. Szczególnie wtedy, gdy jesteśmy dorośli. A dom rodzinny jest już daleko.

Samodzielne pieczenie chleba w domu to niebywała oszczędność!

Tak właśnie jest. Przygotowując samodzielnie chleb w domu, oszczędzasz czas. Nie musisz poświęcać go na dojście do sklepu. Nie musisz tracić go na stanie w kolejkach. Nie musisz wstawać wcześnie rano, aby Twoja rodzina miała świeże pieczywo na śniadanie, czy kanapki do szkoły. Piekąc chleb w domu, oszczędzasz również pieniądze. W ostatnim czasie można zauważyć znaczący wzrost cen wszystkiego. A w szczególności ceny produktów spożywczych. W związku z tym wzrosły również ceny pieczywa. Szczególnie tego przygotowywanego przez piekarnię ze składników najwyższej jakości i bez ulepszaczy smaku. Wypiekając pieczywo samodzielnie, w tej samej cenie możesz mieć więcej chleba! I to o wiele lepszego w smaku. A dodatkowo ze świadomością tego, co się w nim znajduje. Co więcej, wypiekając pieczywo samodzielnie, nie narażasz się na stres. Ile razy zdarzyło się, że wstając rano, okazało się, że chleb w Twoim domu jest czerstwy? Zapewne dużo. Z własnego doświadczenie wiem, że najczęściej zdarza się to w niedziele rano, dodatkową tę niehandlową. Piekąc samodzielnie chleb, możesz robić to o każdej porze dnia oraz nocy. Nic Cię nie ogranicza. A w szczególności godziny otwarcia sklepu. Wykonując pieczywo w domu, możesz zadbać również o jego różnorodność! Z tego samego ciasta możesz przygotować zarówno chleb, jak i bułki. Nie musisz, więc martwić się, że nie sprostasz wymaganiom któregokolwiek z domowników.

Zdrowie na pierwszym miejscu!

Ogromną korzyścią z pieczenia chleba w domu jest to, że masz 100% pewności co do składu swojego pieczywa. Chleb to głównie węglowodany, jednak dobierając odpowiednią mąkę i dodatki możesz mieć znaczący wpływ na wartości odżywcze chleba. Wybierz mąkę pełnoziarnistą, żytnią zamiast pszennej lub zakwas w zastępstwie za drożdże. Jeżeli uda Ci się opanować podstawy pieczenia, pokuś się o dodanie do ciasta chlebowego suszonych owoców, orzechów czy nasiona. Ciasto zmieni swoje właściwości jednak pod względem zdrowotności pieczywa, naprawdę warto wprowadzać tego typu urozmaicenia.

Reasumując, czy zatem warto samodzielnie przygotowywać chleb w domu? Oczywiście, że tak! Mam nadzieję, że przytoczone powyżej powody przekonały Cię do tego. A jeśli nie? No, cóż. Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz! Zapewniam Cię, nie ma nic lepszego i zdrowszego od samodzielnie przygotowanego pieczywa w domu. Potwierdzą to zarówno dorośli, jak i dzieci. Więc nie wahaj się ani chwili dłużej i przygotuj samodzielnie chleb w domu!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz