Strona główna » Jogurt naturalny – zrób to sam!

Jogurt naturalny – zrób to sam!

przez Moje Musli
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?

Domowy jogurt brzmi jak jedna z tych rzeczy, których zrobienie jest bardzo skomplikowane (i może trochę przerażające), ale okazuje się, że zrobienie jogurtu w domu jest niezwykle proste – zwłaszcza jeśli użyjesz jogurtownicy – i dzięki temu możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i zrobić jeszcze zdrowszy jogurt niż ten, który dostaniesz w sklepie!

Jogurt naturalny własnej roboty

Pokażemy Ci, jak zrobić jogurt naturalny w domu w jogurtownicy (ulubiony sposób wielu osób) lub na kuchence (również działa doskonale). Potrzeba tylko dwóch składników i około 10 minut aktywnego czasu. Możesz to zrobić!

Dlaczego jogurt domowej roboty jest zdrowszy od kupionego w sklepie?

Jogurty robione w domu są zdrowsze dla Twojej rodziny, ponieważ masz kontrolę nad tym, jakich dodatków używasz (czy kiedykolwiek sprawdzałeś, ile cukru jest w kupnych jogurtach?) i nad tym, jak długo fermentują. 24-godzinny jogurt probiotyczny – czyli taki, który fermentuje przez cały dzień. Wiele jogurtów kupowanych w sklepach fermentuje tylko przez kilka godzin, a niektóre nawet 30 minut! Dlaczego warto zadbać o długi czas fermentacji jogurtu? Dobrze, że o to pytasz:

  • Domowy jogurt probiotyczny jest praktycznie wolny od laktozy! Dwadzieścia cztery godziny to magiczny czas, w którym dobroczynne bakterie z zakwaski do jogurtu (kultury startowej jogurtu) pochłaniają prawie całą laktozę zawartą w mleku, dzięki czemu jogurt domowy jest praktycznie pozbawiony laktozy i o wiele łatwiejszy do strawienia.
  • Zawiera on więcej pożytecznych bakterii niż większość tabletek probiotycznych. Jeden kubek fermentowanego przez 24 godziny jogurtu probiotycznego zawiera 700 miliardów dobrych bakterii! Sprawdź swoją tabletkę z probiotykami – zgaduję, że nie ma w niej nawet tych 700 miliardów. Bakterie jogurtowe to gwarancja zdrowia układu pokarmowego!
  • Jest gęsty, pikantny, pyszny i wszechstronny! Długi czas fermentacji nadaje jogurtowi cierpki i pikantny smak w stylu jogurtu greckiego oraz gęstą konsystencję, która sprawia, że jogurt doskonale nadaje się zarówno do słodkich, jak i wytrawnych zastosowań.

Jak zrobić jogurt?

No dobrze, jak zrobić jogurt? Pokażemy Ci dokładną metodę przyrządzania jogurtu zarówno w jogurtownicy, jak i na kuchence, jednak istota metody jest taka sama:

  • Podgrzej mleko do 80°C, aby je zapasteryzować i zabić wszelkie dzikie bakterie lub drożdże znajdujące się w mleku.
  • Ostudzić mleko do temperatury około 38°C.
  • Dodaj kulturę starterową jogurtu – zakwaska do jogurtu może to być specyficzna kultura jogurtowa lub zwykły jogurt. Dobrze wymieszać. Przykryć.
  • Trzymaj mieszaninę w temperaturze około 43°C przez co najmniej 8 godzin, aby sfermentowała, ale najlepiej przez 24 godziny, aby uzyskać jak najwięcej probiotyków.

Dlaczego warto zainwestować w jogurtownicę?

Zanim jogurtownice stały się czymś powszechnym, jogurt najczęściej był przygotowywany w domu na kuchence, używając podkładki grzewczej, aby utrzymać równą temperaturę podczas fermentacji jogurtu. Działało to bardzo dobrze, jednak jogurtownica sprawia, że cały proces jest jeszcze łatwiejszy! Dzieje się tak dlatego, że tego typu urządzenia są zaprogramowane tak, aby utrzymywać temperaturę fermentacji na równym poziomie 43°C w czasie fermentacji. To sprawia, że jest to całkowicie bezproblemowe!

Jakie składniki są potrzebne do zrobienia jogurtu?

Przyjrzyjmy się dwóm składnikom, których będziesz potrzebować do zrobienia jogurtu probiotycznego: mleku i kulturze starterowej jogurtu.

  • Mleko: zaleca się zacząć od pełnotłustego mleka krowiego lub koziego. Jeśli chcesz uzyskać jogurt roślinny, możesz wykorzystać dowolny napój roślinny, jednak warto wybierać te o wyższej zawartości tłuszczu, np. sojowe. Może Cię kusić, aby wybrać mleko o niższej zawartości tłuszczu, ale tak naprawdę chcesz uzyskać cały zestaw walorów smakowych – to właśnie pełnotłuste mleko sprawia, że końcowy efekt jest kremowy, gęsty i pełen dobrych dla Twojego jelita probiotyków. Do produkcji jogurtu można użyć mleka surowego, pasteryzowanego lub ultra-pasteryzowanego – wszystkie trzy rodzaje mleka sprawdzą się doskonale.
  • Kultura starterowa jogurtu: Aby rozpocząć proces produkcji jogurtu, musisz zaszczepić mleko bakteriami starterowymi, a możesz to zrobić na dwa sposoby. Można użyć gotowego jogurtu z aktywnymi kulturami bakterii (kupionego w sklepie lub pochodzącego z poprzedniej partii jogurtu domowej roboty) lub użyć liofilizowanych kultur starterowych do jogurtu.

Jaka jest więc najlepsza kultura starterowa do jogurtu?

Zarówno gotowe kultury starterowe do jogurtu, jak i liofilizowane działają stosunkowo tak samo, z jednym ważnym zastrzeżeniem – ponieważ zaleca się fermentację przez tak długi okres czasu, dajesz bakteriom tyle czasu, ile potrzebują, by się rozwinąć. Jest to wspaniałe, jeśli są to bakterie, których potrzebują Twoje jelita – gorzej, jeśli bakterie, które znajdą się w Twoim jogurcie, są takie, których organizm nie potrzebuje. Kiedy używasz gotowego jogurtu jako kultury startowej, ryzykujesz, że zaszczepisz nową partię jogurtu bakterią, której nie zamierzałeś tam mieć – czymś, co dostało się z powietrza, z pojemnika, z łyżki – skądkolwiek!

Ryzyko to można zmniejszyć, stosując liofilizowane kultury starterowe. Nie stanowi to dużego problemu, jeśli Twój układ trawienny jest w dobrej formie i jesteś mniej więcej zdrowy. Jeśli jednak walczysz z jakąś chorobą lub dolegliwością, warto zachować większą ostrożność przy wyborze bakterii, które wprowadzasz do swojego organizmu i pozostać przy kulturach starterowych jogurtu.

Wartości odżywcze jogurtu naturalnego

Jogurt ma wiele wartości odżywczych, w tym 7 niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, białko, fosfor, ryboflawina, witamina B12, kwas pantotenowy i cynk. Dodatkowo, ponieważ jogurt jest wytwarzany z żywych kultur, zawiera probiotyki, które są dobre dla zdrowia układu pokarmowego. Jogurt może być pożywną i ważną częścią zdrowego planu żywieniowego. Nie ma wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie domowy Nie ma wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie domowy jogurt naturalny. Skład produktów sklepowych często zawiera zbędne dodatki. Robiąc domowy jogurt masz pełną kontrolę nad tym co znajduje się w twoim kubeczku, zaczynając od rodzaju mleka, przez unikanie dodatku cukru, aż po rodzaj bakterii probiotycznych. produktów sklepowych często zawiera zbędne dodatki. Robiąc domowy jogurt masz pełną kontrolę nad tym co znajduje się w Twoim kubeczku, zaczynając od rodzaju mleka, przez unikanie dodatku cukru, aż po rodzaj bakterii probiotycznych.

Czy jogurt jest kaloryczny?

Jaka jest wartość odżywcza i ile kalorii ma jogurt naturalny? 100 gramów jogurtu zawiera około 97 kalorii, 9 g białka, około 2 g tłuszczu (jednak to zależy od rodzaju mleka z którego został zrobiony domowy jogurt) i 4 g węglowodanów. Zawiera również 31% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12, 21% witaminę B2, 20% fosforu, 18% selenu, 10% wapnia. Podkreślamy, że są to wartości podane na 100 g i zwracamy uwagę na to, że zazwyczaj w jednym deserze tego jogurtu znajduje się znacznie więcej.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz