Każdy zainteresowany zdrowym odżywianiem wie, że cukier jest niezdrowy. W rzeczywistości zawiera tylko puste kalorie i nie przyniesie żadnych korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Indeks glikemiczny białego cukru jest również bardzo wysoki, co podniesie poziom cukru we krwi, więc diabetycy i osoby na diecie nie mogą stosować białego cukru. Na szczęście z powodzeniem możemy zastąpić cukier słodszymi alternatywami. Jaki substytut cukru wybrać by cieszyć się słodkimi napojami bez obaw o nasze zdrowie?
Spis treści
Dlaczego cukier jest niezdrowy?
Cukier nie bez powodu nazywany jest przez wielu ludzi „białą śmiercią”. Cukier znajdziemy niemal wszędzie. Dodawany jest do napojów, wypieków, żywności, płatków śniadaniowych, a zwłaszcza słodyczy.
Dziś niezwykle trudno jest znaleźć chociaż jeden produkt, który nie zawiera go w swoich składnikach. Według statystyk przeciętna osoba spożywa rocznie do 50 kilogramów cukru, co oznacza, że dziennie spożywa się średnio 27 łyżeczek tego produktu.
Cukier nie jest jednak zdrowy, wiedzą o tym nawet najmłodsi ludzie. Jedna jego łyżeczka zawiera aż 20 kalorii pustych kalorii.
Jej spożycie spowoduje szybkie uwolnienie insuliny w naszym organizmie, przynosząc chwile przyjemności i wzmocnienia energii. Jednak po około dziesięciu minutach sytuacja zmieniła się dramatycznie – poziom cukru we krwi zaczął gwałtownie spadać, byliśmy zmęczeni i bardzo potrzebowaliśmy słodyczy, aby przywrócić zdrowie.
Dodatkowo cukier ma również negatywny wpływ na naszą wątrobę, ponieważ jest magazynowany w wątrobie w postaci glikogenu. Nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
Dlatego osoby z nadwagą i otyłością, a także te z nas, które chcą cieszyć się szczupłą sylwetką, powinny jej unikać. Wbrew pozorom nie jest łatwo rzucić cukier, który bardzo uzależnia.
Jednak jego słodycz można z powodzeniem zastąpić, znajdując zamienniki cukru, czyli produkty, które pozwalają cieszyć się oryginalnym smakiem ulubionych potraw i napojów bez konieczności rezygnowania ze słodyczy.
Jakie są zdrowsze zamienniki cukru
Zamienniki cukru to nic innego jak słodzik, który charakteryzuje się słodyczą, niską kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym (IG) oraz cennymi właściwościami zdrowotnymi. Wszystko to sprawia, że jest dobrym zamiennikiem klasycznego białego cukru, a co najważniejsze jest zdrowszym zamiennikiem. Doskonałym zamiennikiem cukru są między innymi takie produkty jak:
- erytrytol
- ksylitol
- cukier kokosowy
- trzcina cukrowa
- stewia
Przyjrzyjmy się właściwościom zdrowotnym każdego z nich oraz odpowiedzmy dlaczego warto je stosować zamiast niezdrowego białego cukru?
Erytrytol – najzdrowszy słodzik
Erytrytol jest najlepszym substytutem cukru i jest uważany za najzdrowszy słodzik na świecie. Jego bezpieczeństwo zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia.
Stosowanie erytrytolu nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia i można go stosować regularnie bez żadnych ograniczeń. Jego smak jest podobny do cukru białego, bez cech posmaku innych słodzików.
Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi 0 i 0,2 kcal na 1 gram i jest zalecany dla diabetyków, osób odchudzających się oraz osób ze skłonnością do próchnicy. Ten zdrowy substytut cukru nie prowadzi do rozwoju bakterii powodujących próchnicę zębów.
Ponadto erytrytol ma również właściwości antyoksydacyjne, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami.
Ksylitol – słodzik, który ma działanie bakterio i grzybobójcze
Ksylitol lub cukier brzozowy to niskokaloryczny słodzik o bardzo dobrych właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Spożywanie go pomaga chronić nasze zęby przed próchnicą oraz zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii w układzie pokarmowym.
Ponadto ksylitol wspomaga również wchłanianie wapnia, co pozytywnie wpływa na stan i zdrowie naszych kości. Chociaż ksylitol ma pozytywny wpływ na zdrowie, należy go spożywać ostrożnie.
Zaleca się codzienne dodawanie do napojów nie więcej niż 15 gramów (3 łyżeczki) tego produktu. Spożywany w nadmiarze może powodować wzdęcia i biegunkę. Jest dobrym substytutem cukru dla dietetyków i diabetyków, którzy czasami używają słodzików.
Cukier kokosowy – ciemniejszy i zdrowszy zamiennik cukru
Wygląd cukru kokosowego jest podobny do cukru trzcinowego. Jest koloru brązowego z delikatnym karmelizowanym posmakiem kokosowym, który szczególnie nadaje się do kawy i herbaty.
W porównaniu z cukrem białym ma niższy indeks glikemiczny i nieco niższą kaloryczność. Jego skład obejmuje i tak dalej. Potas, cynk, żelazo, wapń i witamina C.
Cukier kokosowy jest dobrym substytutem cukru, oprócz słodyczy ma również zapewnić organizmowi cenne składniki odżywcze i poprawić odporność. Jego zalety docenią również osoby chore na cukrzycę oraz osoby, którym niepokoi IG produktów konsumenckich.
Nierafinowany cukier kokosowy – zamiennik cukru bogaty w minerały
Kolejnym zdrowszym substytutem cukru jest cukier trzcinowy. Jest pozyskiwany z trzciny cukrowej i ma brązowy i delikatny smak karmelu.
Choć jego kaloryczność jest nieco niższa od cukru białego, zawiera wapń, potas, fluor i selen. Pod względem zawartości tych minerałów najlepsza jest nierafinowany cukier trzcinowy.
Ze względu na wysoką kaloryczność cukier trzcinowy polecany jest głównie jako substytut cukru dla osób chcących zrezygnować z jej białych odmian. Nie należy go jednak nadużywać, ale stosować okazjonalnie, głównie do napojów słodzonych.
Stawia – wiele słodsza od cukru
Stewia to naturalny słodzik, który jest słodszy niż sam cukier. Pozyskiwana jest z liści krzewów pochodzących z Brazylii i Paragwaju. Jest to w pełni naturalny słodzik, który niemal całkowicie rozkłada się w organizmie.
Stewię możemy kupić w postaci proszków, tabletek i płynów. Jest idealnym wyborem do słodzonych napojów i doskonałym zamiennikiem słodkiego białego cukru. Stewia ma bardzo słodki smak i jest doskonałym substytutem cukru do osób dbających o linię i diabetyków.
Ma zerową kaloryczność i niski indeks glikemiczny. Jego regularne stosowanie może również pozwolić na regulację ciśnienia krwi, co będzie sprzyjać pacjentom z nadciśnieniem.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Planujesz dziecko? Przygotuj swoje ciało na ciążę
Muszelki czekoladowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak jeść w upały?
Poznaj moc granoli Crunchy Naturalne – energia płynąca z pełnego ziarna owsa
Żurawina liofilizowana – bomba witaminowa!
Parfait z Chia na śniadanie
Śniadanie o niskim indeksie glikemiczny? Nie zapomnij o tych produktach!
Orzechy trudny do zgryzienia? Jakie orzechy są najlepsze?
Domowe crunchy smakuje najlepiej
Indeks glikemiczny IG: TABELA. Jakie produkty mają niski IG?
Mąka migdałowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Miłka abisyńska (płatki Teff) – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Proteinowe muffinki owsiane
Ciasteczka owsiane FIT Ewa Chodakowska
Suszone owoce – jakie owoce na co?
Musli dla przyszłych mam
Musli 3 kontynenty – właściwości, kalorie i wartości odżywcze
Energetyczne batony owsiane idealne na drugie śniadanie
Liofilizacja żywności – co to jest? Dowiedz się jak działa
Owsianka z bananem – ile ma kalori KCAL?