Strona główna » Jak skomponować dietę dla dzieci?

Jak skomponować dietę dla dzieci?

przez Moje Musli
dieta dla dzieci

Dzieci, tak samo jak dorośli, potrzebują regularnych posiłków i przekąsek, aby dostarczyć energię (kalorie) i niezbędne składniki odżywcze, których potrzebują do wzrostu, rozwoju całego organizmu i walki z infekcjami i chorobami. Potrzeby żywieniowe dzieci zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby być świadomym tych zmian. Zobacz jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta dla dzieci.

Ile posiłków powinny spożywać dzieci?

Dzieci potrzebują 3 posiłków dziennie i od 1 do 3 przekąsek (rano, po południu i ewentualnie przed snem). Zdrowe przekąski są tak samo ważne jak jedzenie, które podajemy podczas posiłków. Najlepsza żywność to pełne, świeże i nieprzetworzone owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał i mięso. To właśnie na tych produktach powinny opierać się posiłki przygotowywane w domu.

Cukier i substytuty cukru w diecie dzieci

Oferuj żywność, która nie zawiera cukru lub jego substytutów. Ogranicz cukry rafinowane (sacharozę, glukozę-fruktozę, cukier biały), miód, melasę, syropy i cukier brązowy. Wszystkie one mają podobną liczbę kalorii i również przyczyniają się do próchnicy zębów. Substytuty cukru, takie jak aspartam i sukraloza, nie dodają kalorii ani nie powodują próchnicy zębów, ale są znacznie słodsze od cukru i nie mają żadnych wartości odżywczych. Mogą one prowadzić do nawyku lubienia tylko słodkich pokarmów i utrudniać dziecku przyzwyczajenie się do warzyw i owoców. Dobrym pomysłem jest ograniczenie ich w diecie dziecka.

Soki i woda

Podawaj wodę, gdy dziecko jest spragnione, zwłaszcza między posiłkami i przekąskami. Staraj się ograniczać soki do jednej porcji (125 ml) 100% niesłodzonego soku dziennie. Warto jednak pamiętać, że podawanie owoców w całości, zamiast soku owocowego wzbogaca dietę dziecka o zdrowy błonnik. Należy zwrócić uwagę na czas podawania napojów dzieciom, czasami dzieci piją zbyt dużo w czasie posiłku lub między posiłkami, przez co czują się najedzone i ciężko jest im zjeść całą porcję pełnego posiłku.

Sól w diecie dzieci – jeśli tak to ile?

Sód jest powszechnie określany mianem soli. Sód jest składnikiem mineralnym, który utrzymuje prawidłową ilość płynów w organizmie. Jest on również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości tego składnika mineralnego, właśnie w postaci zwykłej soli kuchennej, może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko chorób serca w ciągu dalszego życia dziecka. Jak najczęściej podawaj dziecku zdrową żywność o niskiej zawartości sodu. Przetworzona i paczkowana żywność zawiera zwykle duże ilości sodu, w postaci “ukrytej” soli. Zbyt duża ilość sodu w dzieciństwie może prowadzić do preferowania słonych potraw, co może wiązać się z otyłością i chorobami w późniejszym życiu.

Podczas wybierania gotowych produktów w sklepie kieruj się procentowym wskaźnikiem RWS (Referencyjna Wartość Spożycia). Zwracaj uwagę na zawartość sodu na etykietach produktów i staraj się wybierać te, których RWS jest poniej 15%. Warto również zaznaczyć, że zaledwie 1 płaska łyżeczka soli kuchennej zawiera aż 2300 mg sodu. Wybierając żywność dla dziecka, pamiętaj o zalecanym spożyciu sodu:

  • 0 do 6 miesięcy – 110 mg/dzień
  • 7 do 12 miesięcy – 370 mg/dzień
  • 1 do 3 lat – 800 mg/dzień
  • 4 do 8 lat – 1000 mg/dzień
  • 9 do 13 lat – 1200 mg/dzień
  • 14+ – 1500 mg/dzień

Spożycie sodu powinno być ograniczone również przez osoby dorosłe. Dlatego właśnie, jeżeli nie dodasz soli do potraw przygotowywanych w domu, skorzysta na tym nie tylko twoje dziecko, ale również Ty i inni dorośli członkowie Twojej rodziny.

Co z tłuszczem?

Zdrowe tłuszcze zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3 i omega-6, które nie mogą być wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Do gotowania używaj olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek lub olej sojowy. Zdrowe tłuszcze znajdują się również w nieuwodornionych margarynach, masłach orzechowych, a nawet majonezie. Tłuszcze nie muszą być ograniczone w diecie dla dzieci, jednak zawsze wybieraj te najwyższej jakości.

Wiele tłuszczów, które są stałe w temperaturze pokojowej, zawiera więcej tłuszczów trans i nasyconych, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Ogranicz masło, margaryny twarde i smalec, a także tłuszcze tropikalne, takie jak olej kokosowy czy palmowy. Czytaj etykiety i unikaj tłuszczów trans i nasyconych znajdujących się w wielu produktach kupowanych w sklepach, takich jak ciastka, pączki i krakersy. Ograniczaj przetworzone mięso, takie jak parówki i wędliny obiadowe, które również zawierają dużo tłuszczu, ale również dużo sodu (soli) i azotanów (konserwantów żywności).

Jedzenie w rodzinie

Wspólne spożywanie posiłków w gronie rodzinnym pomaga zachęcić dzieci do próbowania różnej żywności i oprócz tego spędzania czasu z rodziną. Warto spożywać posiłki, wspólnie przy stole , skupiając się jedynie na tej czynności, nie łącząc jej z np. oglądaniem telewizji. Pozwala to w pełni skoncentrować się na jedzeniu, rozmowie i tworzeniu dobrych relacji z dziećmi na płaszczyznach nie tylko rodzi-dziecko, ale także dziecko-jedzenie.

Dawaj dobry przykład

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wykazano, że dzieci, które jedzą śniadanie, lepiej koncentrują się przez cały poranek i później w ciągu całego dnia. Staraj się urozmaicać posiłki dzieci. Nie musisz unikać słodkiego smaku, jednak warto zawsze stawiać na ten pochodzący z owoców, a nie ze słodyczy. Dzięki temu dziecko posiada dostęp do różnorodnych pokarmów i składników odżywczych. Kolorowe i chrupiące owoce i warzywa są ważną i przyjemną częścią diety Twojego dziecka. Zarówno warzywa, jak i owoce zawierają niezbędne składniki odżywcze, które są ważne dla ich zdrowia, wzrostu i rozwoju. Jeśli codziennie jesz i delektujesz się owocami i warzywami razem z dziećmi, zwykle pójdą za twoim przykładem.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz