Jest smaczna, słodka i przede wszystkim zdrowa (w odpowiednich ilościach). Granola, to pyszna przekąska w postaci małych grudek składających się z płatków zbożowych, orzechów, suszonych owoców i różnych dodatków, na przykład nasion. Całość znajduje się w chrupiącej miodowej glazurze, której chrupkość zawdzięczamy pieczeniu. Sprawdź jakie korzyści może przynieść jedzenie granoli!
Spis treści
Wartości odżywcze granoli
Jeśli chodzi o granole – niestety nie ma stałej, uniwersalnej wartości makroskładników, którymi można opisać każde opakowanie tego produktu. To zależy najczęściej od producenta – każdy ma swoją indywidualną mieszankę, a każda z tych mieszanek może różnić się proporcjami poszczególnych składników, na przykład więcej suszonych owoców w jednej mieszance oznacza więcej cukru, niż w granoli z mniejszą ilością owoców.
Jednak uśredniając wartości odżywcze przyjęte dla granoli (bez dodatku czekolady), w 100 gramach znajdziemy około 490 kalorii, przy czym węglowodany stanowią około 55% całości, tłuszcze 25%, białko 14%, a błonnik 6%.
Dlaczego warto jeść granole?
Granola może skrywać również bogate zasoby witamin i minerałów. Właściwie każdy element, który składa się na granolę jest bogatym źródłem wyżej wymienionych.
Płatki owsiane, które często są głównym składnikiem granoli, to jedne z najlepszych produktów jakie mogą znaleźć się w naszym jadłospisie. Mają one ogromne złoża witamin, na przykład: E, K i te z grupy B, jak również różnych minerałów. Zawierają ogromną ilość błonnika, który poprawia pracę jelit, daje długie uczucie sytości i korzystnie wpływa na organizm. Jednak, co najważniejsze – jednym ze składników błonnika, który oferują nam płatki owsiane, jest beta-glukan.
Naukowcy już niejednokrotnie potwierdzili jego prozdrowotne działanie na organizm człowieka – może na przykład poprawiać odporność i przeciwdziałać chorobom nowotworowym.
W granoli znajdziemy tez orzechy – różne rodzaje. Te, podobnie do płatków są bogatym źródłem makroskładników, witamin i minerałów, ale innym ich ważnym atutem są zawarte w nich zdrowe kwasy tłuszczowe. Wpływają one między innymi na poprawę pamięci i funkcji myślowych. Suszone orzechy zawarte w granoli, podobnie jak wcześniejsze składniki, są bogatym źródłem witamin i minerałów.
Do naszej granoli możemy dostać też różne nasiona, na przykład Chia.
Na koniec miód – ten stymuluje on pracę układu trawiennego, wpływa pozytywnie na przemianę materii, ma właściwości odtruwające wątrobę, uspokajające i ułatwiające zasypianie.
Czy każda granola jest dobra?
Niestety nie. Rynek przyzwyczaił nas do słodkiej granoli, dlatego właśnie producenci często poprawiają jej smak tym tanim i niezdrowym słodzikiem. Niejednokrotnie udowodniono negatywne działanie cukru na organizm człowieka. O ile na krótką metę jednym z najgorszych skutków będzie nagły wzrost cukru we krwi, to na dłuższą metę spożywanie cukru w nadmiernych ilościach może prowadzić do nadwagi, otyłości, cukrzycy, jak i wielu innych problemów zdrowotnych, których następstwem może być nawet śmierć.
Właśnie przez tego cichego zabójcę, jak niektórzy go nazywają, nie powinniśmy przesadzać ze spożywaniem pierwszej złapanej w sklepie granoli, ponieważ wcześniej należy dokładnie sprawdzić jej skład. Zbyt duża ilość miodu również nie jest wskazana.
Granola – najlepiej zrób ją w domu
Co ciekawe – granolę możesz przygotować w domu. Przepis jest bardzo prosty, wystarczy wymieszać dokładnie wymienione wcześniej składniki, czyli płatki, np. owsiane, do tego orzechy, suszone owoce, nasiona, np. chia i miód, wstawić do piekarnika na 1 godzinę i 40 minut. Piec w temperaturze 100°C. Voilà, właśnie stworzyłeś swoją domową granolę.
Można przygotować również granolę w wersji niskocukrowej, która jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą jak najbardziej ograniczyć cukier w codziennej diecie. Należy w tym wypadku niemal wyeliminować miód, który standardowo w granoli jest spoiwem, a w przypadku granoli niskocukrowej będzie miał za zadanie dodać jedynie odrobiny słodzyczy. Za spoiwo posłużyć może nam białko jajka!
Granola – zajadaj, ale się nie objadaj
Granola jest świetnym pożywieniem zarówno dla osób będących na diecie, jak i tych, które po prostu dbają o linię.Pamiętaj jednak, że granola sklepowa często ma bardzo dużą zawartość cukru, a spożywanie takie może negatywnie wpływać na twoje samopoczucie i zdrowie. Jeśli jednak znasz umiar, lub robisz swoją granolę w domu, to zajadaj się nią kiedy chcesz!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak być piękną i zdrową w kilku krokach?
Zdrowa owsianka z jagodami acai
Elektrolity – jedynie dla sportowców?
Ksylitol czy erytrytol – co jest zdrowsze? Czym zamienić cukier? Zdrowy zamiennik cukru?
Owoce liofilizowane – czym są i dlaczego warto je jeść?
Płatki orkiszowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Suszone fig – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka sojowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Skóra prawdę Ci powie… o Twoim zdrowiu
Suszone jabłka – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Czy pić mleko?
Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?
Czy ekologiczne znaczy lepsze?
Zdrowy omlet owsiany FIT
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?
Rozsądne zakupy w walce z otyłością
Pomysł na śniadanie do łóżka
Ciasto z truskawkami i płatkami musli
Pomelo – ogromny cytrus o wspaniałych właściwościach
Które płatki owsiane są najlepsze? Zwykłe, górskie czy błyskawiczne.