Strona główna » Płatki owsiane czy otręby pszenne — które dają nam więcej korzyści?

Płatki owsiane czy otręby pszenne — które dają nam więcej korzyści?

przez MojeMusli
Owsianka z bananem – ile ma kcal?

Płatki owsiane czy otręby pszenne — które dają nam więcej korzyści?

Produkty zbożowe są dla naszego organizmu prawdziwym skarbem — poza tym, że są łatwe w uprawie, stanowią źródło wielu ważnych dla naszej diety składników odżywczych. Co ciekawe, zarówno różne gatunki zbóż, jak i różne półprodukty i produkty zbożowe cechują się nieco innymi właściwościami — płatki owsiane będą miały inne wartości, niż płatki żytnie, tak samo, jak inne właściwości, niż płatki owsiane, będą miały otręby owsiane. Jeśli chodzi o te dwie grupy produktów, czyli płatki zbożowe i otręby zbożowe, najpopularniejszymi z nich wydają się być płatki owsiane i otręby pszenne, ale po które z powinniśmy sięgać częściej?

Krótka charakterystyka otrębów pszennych

Otręby pszenne to jeden z najmniej, bo niemal w ogóle, przetworzonych produktów zbożowych. Jednocześnie oznacza to, że zawierają prawie wszystkie wartości łuski, którymi ta cechowała się, nim oddzielono ją od ziarna pszenicy, które z kolei dzięki tej separacji staje się gotowe do dalszej obróbki. Można powiedzieć, że otręby pszenne (powstające właśnie z łusek), to produkt uboczny tego procesu.

Regularne spożywanie otrębów pszennych może wpływać na wiele aspektów naszego życia. Ich niesamowite właściwości sprawią, że (jeśli na stałe włączone w jadłospis) poprawie ulegnie zarówno nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Jako ciekawostkę można dodać, że coraz popularniejsze na rynku “jadalne talerze” wyprodukowane są właśnie z otrębów. Ta ekologiczna alternatywa, która na imprezach zastępuje plastikowe talerzyki, może po spożyciu z niego posiłku zostać zjedzona, co pozwala nam zaoszczędzić czas na sprzątanie, a przy okazji wzmocni organizmy naszych gości!

W naszej kuchni otręby pszenne powinny stanowić raczej dodatek do różnych potraw — świetnie sprawdzą się jako element panierki, składnik ciasta, chleba i innych wypieków, lub owsianki.

Właściwości odżywcze otrębów pszennych

Co ciekawe, otręby pszenne nie są dobrym źródłem kalorii, bo 100 gram tego produktu zawiera ich jedynie 216, jednak mimo to są cennym źródłem wielu potrzebnych do codziennego funkcjonowania składników odżywczych. Stanowią jeden z najlepszych dostępnych źródeł błonnika pokarmowego, bo jego zawartość to około 42 g w 100 g produktu. Oczywiście zjedzenie 100 g otrębów pszennych graniczy z cudem, lecz zaledwie 2 lub 3 łyżki dodane do potrawy, mogą znacznie wzbogacić ją o błonnik właśnie.

Błonnik to element diety, który mocno oddziałuje na pracę wielu naszych narządów, jak i na nasze samopoczucie. Jednym z jego głównych zadań jest regulowanie pracy jelit, czym wpływa pozytywnie na przykład na zrzucanie kilogramów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jest to element nierozpuszczalny w naszych jelitach, przez co daje uczucie sytości przez wiele godzin. Poza tym może regulować stężenie cholesterolu i glukozy we krwii, ilość wypróżnień w ciągu dnia, przeciwdziałać zaparciom itp.

Innym składnikiem, którego w otrębach pszennych znajdziemy całkiem spore ilości, jest białko, które w naszym organizmie pełni rolę budulca mięśni. Jego zawartość to około 16%. Węglowodany, czyli źródło energii stanowią około 20%, a tłuszcze 5%.

Ogromne zasoby błonnika pokarmowego, oraz bardzo dobrze zbalansowane inne elementy diety, to nie wszystko, co otręby pszenne nam oferują. Warto zaznaczyć, że są one także źródłem wielu witamin i minerałów, jak na przykład witaminy z grupy B, potasu, magnezu, żelaza, fosforu, cynku, selenu, miedzi, manganu itp. Regularnie dostarczane do naszego organizmu poprawiają jego pracę na wielu płaszczyznach.

Krótka charakterystyka płatków owsianych

Płatki owsiane to efekt zgniecenia oddzielonego wcześniej od łuski, odpowiednio przygotowanego ziarna owsa. W zależności od stopnia gradacji wyróżniamy trzy rodzaje płatków owsianych: błyskawiczne, górskie i zwykle — te pierwsze mają najmniejszą strukturę, a ostatnie największą. Dodatkowo, te ostatnie wykazują najlepsze właściwości — mają nieco więcej witamin i minerałów, jednak są to znaczne różnice.

Płatki owsiane należą do tak zwanej grupy produktów “superfood”. Do tego elitarnego grona przypisuje się żywność, której zdrowotny wpływ na organizm został potwierdzony badaniami naukowymi wielokrotnie, a ich regularne spożycie może znacznie wpłynąć na poprawę naszego zdrowia

Płatki owsiane mają szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ mogą służyć jako element panierki, główny składnik owsianki, dodatek do chlebów, ciast i innych wypieków, a zalane wodą lub mlekiem mogą być posiłkiem same w sobie.

Właściwości płatków owsianych

Płatki owsiane to produkt, który cechuje się niesamowicie dobrze zabalasowanymi makroskładnikami. Węglowodany stanowią niemal 70% ich wartości, jednak te rozkładają się w naszym organizmie powoli, dając energię na długo, bez nagłych, chwilowych uderzeń energii, po których następuje zmęczenie i znużenie. Co ważne, płatki owsiane cechuje wysoki indeks sytości.

Na kolejnych miejscach plasują się białka (około 12%) i tłuszcze (około 7%), przy czym warto zaznaczyć, że są to tłuszcze wysokiej jakości, w tym kwasy omega-3 i omega-6.

Na szczególną uwagę znów zasługuje błonnik, który podobnie jak tłuszcze stanowi około 7% objętości tego produktu, jednak błonnik znajdujący się w płatkach owsianych, różni się od tego w otrębach pszennych. Tym, co go wyróżnia, jest zawartość beta-glukanów, czyli rozpuszczalnej frakcji tego elementu diety — jego regularne spożycie mocno przekłada się na poprawę naszego zdrowia, a w samym żołądku tworzy “kleistą papkę”, która zapycha nasz żołądek, przez co uczucie głodu nie wraca do nas przez długi czas.

Podobnie, jak otręby pszenne, płatki owsiane stanowią źródło wielu mikroelementów, takich jak magnez,cynk, potas, żelazo, witaminę E, PP oraz inne witaminy z grupy B, itp.

Porównanie płatków owsianych i otrębów pszennych

Oba produkty są niezwykle ważnym źródłem wielu wartościowych składników i warto aby znalazły się naszym codziennym jadłospisie. Oba cechują się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, i mimo że liczby te są zupełnie różne i przewaga wydaje się stać po stronie otrębów pszennych, trzeba pamiętać, że na korzyść tego drugiego przemawia obecność beta-glukanów. Poza tym płatki owsiane są zdecydowanie lepszym źródłem energii!

Co ciekawe, oba produkty cechują się bardzo zbliżonymi właściwościami, regularne spożywanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawę koncentracji, wspomagają odchudzanie itp.

Istnieją jednak cechy, które pozwalają na wybranie produktu nie tyle lepszego, co tego, który w naszej diecie powinien pojawiać się częściej.

Otręby pszenne nie są dobrym źródłem kcal, bo jak zostało wspomniane, 100 g ich około 216, przy czym szklanka otrębów waży około 40 g, a zjedzenie całej szklaki może wiązać się z ogromnymi nieprzyjemnościami — jest to produkt o wysokiej suchości, a poszczególne drobne łuski łatwo osiadają na gardle, a co za tym idzie je podrażniają, powodując mocny kaszel. Mimo to, właśnie ta cecha sprawia, że są zalecane osobom odchudzającym się. Dodanie łyżki lub dwóch do posiłku może znacznie wpłynąć na naszą sytość, ponieważ będą w naszym żołądku pełnić funkcję “zapychacza”.

Dodatkowo, po prostu nie da się uczynić z otrębów pszennych głównego elementu posiłki (chyba, że będą w formie talerza). Inaczej ma się to w przypadku płatków owsianych, które są główną bazą owsianki. Otręby pszenne powinny stanowić jedynie dodatek do naszej diety, a nie jej główny element. Przemawia za tym także wysokie stężenie fruktanów w tym produkcie (węglowodany fermentujące w naszym przewodzie pokarmowym) i obecność kwasu fitynowego (ogranicza wchłanianie niektórych związków mineralnych przez nasze jelita).

Poza tym trzeba zaznaczyć, że płatki owsiane są zalecane niemal każdemu — cukrzykom, osobom chorującym na celiakię (owies nie zawiera glutenu, ale płatki mogą zostać nim zanieczyszczone na etapie produkcji, dlatego należy wybierać te, które opisane są jako niezawierające glutenu) itp. Otręby pszenne nie powinny być spożywane między innymi przez cierpiących na celiakię, choroby wrzodowe, stany zapalne żołądka itp.

Podsumowanie

Aby do naszego organizmu dostarczać jak najwięcej wartości odżywczych, powinniśmy spożywać wiele produktów z tych samych bądź różnych grup spożywczych. Co najważniejsze, zarówno spożywanie płatków owsianych i jak i otrębów pszennych ma na nas zbawienny wpływ, a one same w sobie mogą się świetnie uzupełniać. Włączenie ich do jadłospisu jest banalnie proste, a jakże zdrowe. Dobrze smakują zarówno na ciepło i na zimno, na słodko i na słono — jeśli planujesz zmienić nawyki żywieniowe, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz