Spis treści
Składniki na chleb bezglutenowy własnej roboty
- 500 g mąki bezglutenowej
- 500/550ml ciepłej wody (najlepiej około 30°C)
- 2 łyżeczki cukru
- 25 g świeżych drożdży piekarniczych, jeśli posiadasz drożdże suche, użyj około 13/15 g
- 2/3 łyżeczki soli dla smaku
- 5/8 łyżek dodatków. Tutaj wedle uznania, do chleba bezglutenowego dodaj to, co lubisz. Może być to na przykład siemię lniane, pestki dyni, ziarna słonecznika, sezam, mak, itp.
- odrobina oleju – jedna łyżka do ciasta, troszkę do posmarowania blachy
Chleb znany jest ludzkości od wielu tysięcy lat. Napełniał brzuchy zarówno starożytnych cywilizacji, naszych dziadków, rodziców, jak i nasze. Zarówno wtedy, tak i dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Jednak chleb, który jedzono wiele tysięcy lat temu diametralnie różnił się od tego, który spotykamy dzisiaj. W naszych czasach mamy dostęp do wielu odmian chleba – możemy przygotować go na zakwasie chlebowym, na drożdżach, możemy użyć różnych rodzajów mąki, dodatków, itp. Jednym z najnowszych trendów jest pieczenie chleba bezglutenowego. Sprawdź jak upiec chleb bezglutenowy i kiedy warto taki chleb spożywać!
PRZEPIS NA CHLEB BEZGLUTENOWY WŁASNEJ ROBOTY. JAK UPIEC CHLEB BEZGLUTENOWY?
By upiec chleb bezglutenowy wystarczy że przejdziesz przez kilka prostych kroków. Będziesz potrzebować do tego dwóch misek, przy czym jedna powinna być większa, ponieważ będzie musiała pomieścić wszystkie składniki zmieszane w ciasto, które dodatkowo wyrośnie. Do tego przyda nam się łyżka – po pierwsze jako miarka, po drugie, posłuży do rozmieszania ciasta.
- Do miski wsyp mąkę bezglutenową, po czym dodaj do niej sól i resztę składników suchych. Całość dokładnie wymieszaj.
- W drugiej misce przygotuj ciepłą wodę. Do wody dodaj cukier i pokruszone świeże drożdże lub drożdże instant. Całość wymieszaj do rozpuszczenia wszystkich składników
- Połącz zawartość obu misek, chwilę mieszaj, po czym dodaj łyżkę oleju. Wtedy całość dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem, aby mogło swobodnie wyrosnąć. Powinno to trwać od 40 do 60 minut. Ciasto po mieszaniu powinno mieć dość leistą konsystencję.
- Chwilę przed zakończeniem wyrastania ciasta, włącz piekarnik. Powinien być grzany w systemie góra-dół do temperatury 230°C
- Ciasto przelej do wcześniej posmarowanej olejem formy. Piecz przez 50-60 minut.
- Po upływie zalecanego czasu pieczenia, gotowy chleb bezglutenowy wyciągnij z piekarnika i poczekaj aż wystygnie. Krojenie gorącego chleba może skutkować tym, że zacznie się on rozpadać, przez co każda kolejna kromka będzie bardziej zdeformowana.
Kiedy jeść chleb bezglutenowy?
Na początek warto powiedzieć sobie czym właściwie jest gluten. Gluten to białko pochodzące ze zbóż (różne odmiany pszenicy, żyto, jęczmień itp.). Oznacza to, że możemy znaleźć go także w gotowych produktach, do których produkcji używa się właśnie wyżej wymienionych. Są to na przykład: makarony, niektóre kasze i oczywiście chleb. Właśnie w tym momencie trzeba sobie powiedzieć, że dieta bezglutenowa nie jest wskazana dla każdego. Dlaczego?
Dieta bezglutenowa konieczna jest u osób chorujących na celiakię, która cechuje się nietolerancją glutenu. Powinna być stosowana również przez osoby z uczuleniem lub nadwrażliwością na gluten. Jeśli wyżej wymienione Ciebie nie dotyczą, nie powinieneś specjalnie przejmować się glutenem w diecie. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy taki rodzaj diety nie jest u Ciebie wskazany, postaraj się w ramach eksperymentu wyeliminować gluten z pożywienia na jakiś czas. Jeśli zauważysz poprawę, może to oznaczać, że powinieneś przejść na dietę bezglutenową. Pamiętaj jednak, by mimo wszystko udać się do lekarza. Ten skieruje nas do gastroenterologa. Ważne, by przed wizytą u eksperta wrócić do diety zawierającej gluten, by ten mógł poprawnie przeprowadzić badania.
Pamiętaj również, że chcąc zrzucić zbędne kilogramy, niekonieczne jest przechodzenie na dietę bezglutenową – może być to skuteczna, jednak utrata kilogramów częściej wiąże się to ze zmianą nawyków żywieniowych, które automatycznie wdrażamy będąc na diecie bezglutenowej, niż faktu eliminacji glutenu.
Jest kilka symptomów, których występowanie powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza: zmiany skórne (wysypki, krosty skórne, pokrzywka), osłabienie i zmęczenie, zaburzenie trawienia (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia), anemia, problemy hormonalne, brak apetytu, bóle głowy, zmiany w nastroju (w skrajnych przypadkach – w dłuższej perspektywie – nawet depresja), gęsia skórka (pojawiająca się bez powodu). Objawy te powinny nasilać się po spożyciu glutenu.
Jeśli jesteś osobą z potwierdzoną celiakią, lub uczuleniem / nadwrażliwością na gluten, to spróbuj chleb z naszego przepisu. Chleb bezglutenowy jest smaczny zarówno ze słodkimi, jak i słonymi dodatkami. Świetnie może zastępować tradycyjny chleb, jednocześnie nie wprowadzając do naszego organizmu glutenu.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Planujesz dziecko? Przygotuj swoje ciało na ciążę
Muszelki czekoladowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak jeść w upały?
Poznaj moc granoli Crunchy Naturalne – energia płynąca z pełnego ziarna owsa
Żurawina liofilizowana – bomba witaminowa!
Parfait z Chia na śniadanie
Śniadanie o niskim indeksie glikemiczny? Nie zapomnij o tych produktach!
Orzechy trudny do zgryzienia? Jakie orzechy są najlepsze?
Domowe crunchy smakuje najlepiej
Indeks glikemiczny IG: TABELA. Jakie produkty mają niski IG?
Mąka migdałowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Miłka abisyńska (płatki Teff) – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Proteinowe muffinki owsiane
Ciasteczka owsiane FIT Ewa Chodakowska
Suszone owoce – jakie owoce na co?
Musli dla przyszłych mam
Musli 3 kontynenty – właściwości, kalorie i wartości odżywcze
Energetyczne batony owsiane idealne na drugie śniadanie
Liofilizacja żywności – co to jest? Dowiedz się jak działa
Owsianka z bananem – ile ma kalori KCAL?