Strona główna » Dieta 1500 kcal

Dieta 1500 kcal

przez Moje Musli
tabela kalorii

Diety o obniżonej podaży kalorycznej są dobrym sposobem na pozbycie się niechcianych kilogramów, o ile podejdziemy do tego z głową. Popularna dieta 1500 wydaje się idealną propozycją niemal dla każdego. Obniżenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego o 500 kcal to niewiele, ale może dać wielkie efekty!  Niemniej jednak jedynie dobrze skomponowana dieta może faktycznie przynieść upragnione rezultaty…

Sposoby na odchudzanie – dieta i ćwiczenia

Gubienie zbędnych kilogramów jest procesem czasochłonnym i nie odnosi się tylko i wyłącznie do zmniejszenia kaloryczności spożywanych przez nas w ciągu dnia posiłków. Zresztą bardzo trudno znaleźć dietę, która przyniosłaby pożądane efekty bez wylania przysłowiowego potu. W przypadku diety 1500 kcal jadłospis gra równie ważną rolę, jak ćwiczenia fizyczne.

Regularnie spożywanie 4-5 posiłków, na które składa się duża ilość warzyw oraz owoców, ryby, a także pełnoziarniste pieczywo czy białko roślinne, powinny iść w parze z ćwiczeniami siłowymi. Nie zapominajmy także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wodę mineralną możemy zastąpić np. naturalnymi sokami owocowymi, które świetnie sprawdza się, jeśli chodzi nam po głowie dieta 1500 kcal. Efekty diety niskokalorycznej jak już zostało wspomniane wcześniej – będą widoczne dopiero po włączeniu do jej planu odpowiednich ćwiczeń fizycznych.

Dzięki nim nie tylko możliwe jest możliwe pozbycie się dodatkowego tłuszczyku, ale także zachowanie masy mięśniowej. Przejażdżka na rowerze, dodatkowy spacer z psem w ciągu dnia albo krótkodystansowy bieg to porcja aktywności fizycznej, która praktycznie nic nas nie kosztuje – jedynie odrobinę chęci. Jeżeli więc wygospodarujemy regularnie trochę czasu na ćwiczenia, zobaczymy efekty diety niskokalorycznej szybciej, niż myślimy.

Do ważniejszych efektów diety 1500 kcal należą:

  • upragniona utrata wagi (im więcej chcemy zrzucić, tym oczywiście efekty będzie bardziej widoczny – bez wątpienia jednak cieszy każde zrzucone nawet pół kilograma),
  • możliwość utrzymania stałej wagi bez efektu jo-jo,
  • lepsza kondycja, samopoczucie i odporność organizmu,
  • poprawa koncentracji,
  • zamiana tkanki tłuszczowej w tkanki mięśniową,
  • zbudowanie masy mięśniowej.

Jak widać dieta 1500, ma nam dużo do zaoferowania, o ile będziemy potrafili z niej właściwie skorzystać.

Czy dieta 1500 kcal jest dla każdego?

Dieta 1500 kcal nie pozbawia organizmu żadnych składników odżywczych, o ile oczywiście została dobrze skomponowana. Może bowiem dostarczyć 1500 kcal w formie tzw. ”pustych kalorii” i to bez większego wysiłku, gdyż ulubione słodycze są właśnie takimi kalorycznymi ”zapychaczami”, albo postawić na odpowiedni jadłospis. 1500 kcal – 2000 kcal to granice zapotrzebowania kalorycznego dla osób, które na co dzień nie są aktywne fizycznie. Stąd niewielkie obniżenie kaloryczności codziennych posiłków nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla naszego organizmu, o ile oczywiście jesteśmy zdrowi.

Decydując się na dietę 1500 kcal, nie powinniśmy zmagać się z żadnymi poważniejszymi chorobami, ponieważ w ten sposób możemy przynieść więcej szkód naszemu organizmowi niż pożytku. Bezpieczne chudnięcie u osób zdrowych także ma swoje granice – nie powinniśmy tracić więcej niż 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Dlatego dietę redukującą najlepiej jest wprowadzić w życie z lekkim wyprzedzeniem. W ten sposób pozbędziemy się niezdrowej presji i obaw, czy np. zdążymy schudnąć przed wakacjami?

Co jest w dziennym jadłospisie na redukcji?

W Internecie bez trudu znajdziemy odpowiedni jadłospis, wystarczy wpisać w wyszukiwarce,  chociażby frazy: ”dieta 1500 kcal przepisy”. W ten sposób możemy skomponować sobie posiłki na każdą porę dnia. Przykładowy jadłospis powinien opierać się na następujących rzeczach:

  1. Śniadanie – to najważniejszy posiłek w ciągu całego i nie jest od niego wolna również dieta 1500. Jadłospis może zawierać jego słodką lub bardziej ekskluzywną wersję, wszystko zależy od czasu, jaki możemy poświęcić na jego przygotowanie oraz produktów, które mamy pod ręką. Świetnie sprawdzi się omlet warzywny, płatki zbożowe z mlekiem czy jogurt naturalny ze świeżymi owocami.
  2. Drugie śniadanie – zazwyczaj sprawdza się jako coś lekkiego, kiedy nie jest jeszcze pora na obiad, ale już czujemy lekki głód. Sycący koktajl z warzyw lub owoców z domieszką otrębów pszennych zda w tym przypadku egzamin.
  3. Obiad lub popularny lunch – to ten rodzaj posiłku, który powinien dostarczyć nam energii na pozostałą część dnia. Jeżeli jesteśmy w domu, to możemy przygotować obiad dwudaniowy. W pracy natomiast możemy zjeść lunch z wcześniej przygotowanych np. surowych warzyw. Świetnie sprawdzą się także gruboziarniste kasze lub pełnoziarniste makarony.  Nie przesadzajmy jednak z ilością białka zwierzęcego i spróbujmy przestawić się także na to roślinne.
  4. Kolacja – nie zapominajmy, że to równie ważny posiłek w ciągu dnia, który raczej nie powinien być spożywany na chwilę przed zaśnięciem. Nasz organizm nie zdąży wówczas strawić takiego posiłku. Dajmy mu 2 godziny i dopiero połóżmy się spać. Kolacja powinna być lekkostrawna, bez znacznej ilości tłuszczu i węglowodanów. Nie powinniśmy się także przejadać. Odczuwany niewielki głód będzie w porządku. Pieczywo razowe, delikatna sałatka – załatwią sprawę.

Z czego składa się zdrowy i pełnowartościowy posiłek?

Najzdrowsza dla naszego organizmu dieta to taka, która unika skrajności i do niej bez wątpienia należy dieta 1500 kcal. Jadłospis w tym przypadku powinien być tak skomponowany, żeby przynieść nam możliwie jak najlepsze rezultaty bez obaw o negatywne konsekwencje zdrowotne.

Produkt zbożowe powinny być zatem pełnoziarniste (kasze gruboziarniste, brązowy ryż czy żytni lub razowy chleb), warzywa powinny przeważać nad owocami, a nabiał oraz jego przetwory powinny mieć obniżoną zawartość tłuszczu. Nie odmawiajmy sobie także ryb. Bez wątpienia należy unikać cukru w jego najprostszej postaci – jego bogatymi nosicielami są m.in. miód, słodycze i pieczywo pszenne. Słone produkty również nie będą najlepszym wyborem na diecie 1500 kcal.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz