Strona główna » Cała prawda o suplementach

Cała prawda o suplementach

przez Moje Musli
suplementacja

Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta sportowa to podstawa do uzyskania najlepszych efektów płynących z treningu. Jednak wielu sportowców uważa, że potrzebuje suplementów diety, aby osiągać rezultaty, lecz co Ty o tym sądzisz? Czy to przekonanie jest uzasadnione? Choć prawdą jest, że niektóre suplementy mogą być pomocne w pewnych okolicznościach, często przecenia się korzyści i bezpieczeństwo ich stosowania.

Dostępność suplementów, a bezpieczeństwo

Jeśli produkt suplementacyjny znajduje się na półce sklepowej, to musi być bezpieczny, prawda? Nie daj się oszukać! Suplementy diety są regulowane w sposób post-marketingowy, co oznacza, że Agencja Żywności i Leków (FDA) nie ocenia zawartości ani działania suplementów przed ich sprzedażą. Szkodliwy lub nielegalny suplement diety może pozostać na półkach sklepowych przez długi czas, czasem nawet latami, zanim FDA zdoła go wycofać ze sprzedaży. Z tego powodu ważne jest, abyś był świadomym konsumentem i rozumiał ryzyko, zanim zdecydujesz się na stosowanie jakiegokolwiek suplementu diety.

Co to jest suplement diety?

Na samym początku podstawą jest zrozumienie tego, czym jest, a czym nie jest suplement diety. Składniki diety występujące w suplementach można znaleźć również w żywności. W rzeczywistości, zgodnie z prawem, suplementy diety mogą zawierać tylko te składniki, które już znajdują się w żywności. Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę, że suplementy diety są wysoko przetworzone i zawsze istnieje możliwość zanieczyszczenia podczas procesu produkcyjnego. Ponieważ FDA nie bada zawartości suplementów diety przed ich sprzedażą, etykiety suplementów wskazują na to, co firma zamierza zawrzeć w suplemencie, a niekoniecznie na to, co znajduje się w produkcie. Czy to przez przypadek, czy celowo, możliwe jest, że suplementy mogą być zanieczyszczone składnikami, które nie są pokazane na etykiecie, w tym zabronionymi sterydami, stymulantami i lekami na receptę.

Co znajduje się w suplementach?

Składniki diety zawarte w suplementach mogą zawierać witaminy, minerały, zioła lub inne substancje roślinne, aminokwasy oraz substancje takie jak enzymy i metabolity. Suplementy diety mogą również zawierać ekstrakty lub koncentraty składników odżywczych i mogą występować w wielu postaciach, w tym:

  • Tabletki
  • Kapsułki
  • Żele miękkie
  • Kapsułki żelowe
  • Płyny

Czym są naturalne suplementy?

Kiedy firmy oznaczają żywność lub suplementy jako “całkowicie naturalne”, mogą mieć nadzieję, że założysz, że ich produkty są bezpieczniejsze i lepsze od innych. Jednakże, jeśli chodzi o żywność lub suplementy, bardzo trudno jest określić, co tak naprawdę oznacza termin “całkowicie naturalny”. Nawet FDA dostrzega trudności w zdefiniowaniu tego terminu i nie wiąże terminu “naturalny” z żadnymi korzyściami żywieniowymi ani innymi korzyściami zdrowotnymi.

Regulacje po wprowadzeniu na rynek

Zarówno wśród sportowców, jak i innych konsumentów, często panuje błędne przekonanie, że suplementy diety są bezpieczne, ponieważ muszą przejść przez ten sam rygorystyczny proces weryfikacji, przez który przechodzą leki i wyroby medyczne. Niestety, tak nie jest. Suplementy są regulowane w sposób pozarynkowy, co oznacza, że ani Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ani żaden inny organ regulacyjny nie ocenia zawartości lub bezpieczeństwa suplementów przed ich sprzedażą online i w dużych sklepach detalicznych, w tym w sklepach spożywczych.

Zanieczyszczenie

Z powodu regulacji po wprowadzeniu na rynek, stosowanie niezdrowych, niskiej jakości lub nie wymienionych składników jest dużym problemem w branży suplementów. Nawet jeśli na rynku jest wiele wysokiej jakości i bezpiecznych suplementów diety, zawsze istnieje możliwość, że wybrany przez sportowca suplement może zawierać niebezpieczne lub nielegalne składniki. Często nie ma żadnych znaków ostrzegawczych, że produkt może być niebezpieczny, a wielu sportowców ma problemy zdrowotne lub pozytywne wyniki testów na obecność narkotyków w wyniku stosowania produktów, które są nieprawidłowo oznakowane lub zanieczyszczone niebezpiecznymi składnikami, takimi jak sterydy anaboliczne, farmaceutyki lub leki badawcze. Czasami ryzykowne lub niebezpieczne składniki są nawet wymienione bezpośrednio na etykiecie lub oznaczone mylącą nazwą. Suplementy mogą również zawierać składniki niskiej jakości lub składniki stare lub niestabilne, które ulegają bardzo szybkiemu rozkładowi.

Reklamy suplementów diety

Ponieważ korzyści płynące z suplementów diety są często wyolbrzymione, decyzja o zastosowaniu danego produktu powinna być oparta na potrzebach żywieniowych, a nie na przewadze konkurencyjnej, jaką dany produkt ma oferować. Pomimo roszczeń, jakie suplement diety może zawierać w swojej reklamie, nie istnieją żadne organy regulacyjne ani wykonawcze, które sprawdzają, czy reklamy są zgodne z prawdą. Czasami suplementy diety z tych samych składników są reklamowane w celu poprawy zupełnie innych aspektów wydajności. Na przykład, białko serwatkowe jest reklamowane jako kluczowy składnik zarówno w produktach zwiększających masę ciała, jak i zmniejszających masę ciała, co sugeruje, że ten sam składnik w jakiś sposób ma przeciwstawne efekty. Korzyści wymienione na opakowaniach suplementów i w reklamach brzmią ładnie, ale ważne jest, aby pamiętać, że to, co produkt może zrobić dla sportowca, nie zawsze zgadza się z etykietą. Z tego powodu, sportowcy i konsumenci powinni ignorować reklamy i skupić się na badaniach dotyczących poszczególnych składników diety, takich jak podstawowe witaminy i minerały.

Suplementy dostosowane do indywidualnych potrzeb

Wszystkie suplementy, nawet witaminy i produkty całkowicie naturalne, wiążą się z pewnym ryzykiem. Zanim, skuszony obiecującymi efektami, zdecydujesz się na włączenie jakiejkolwiek suplementacji warto porozmawiać z lekarzem, dietetykiem lub trenerem personalnym. Suplementacja w poszczególnych dyscyplinach sportowych może się znacząco różnić. Suplement, który będzie zalecany dla sportowców trenujących typowo siłowo, może obniżyć wydolność sportowca wytrzymałościowego. Należy zdawać sobie z tego sprawę i świadomie podchodzić do łączenia suplementów z codzienną dietą

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz