Strona główna » Dieta indywidualna – klucz do sukcesu

Dieta indywidualna – klucz do sukcesu

przez Moje Musli
dieta

Decydując się na odchudzanie najważniejsze jest to, aby brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Każdy doświadczony dietetyk zdaje sobie z tego sprawę i tak kształtuje plan odchudzania, aby pracować nad zdrowymi nawykami żywieniowymi. Jednak, aby utrwalić sobie cały ten proces, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych kwestii.

Spersonalizowana, która działa

Aby stworzyć swój własny wzór zdrowego odżywiania, warto zadać sobie kilka ważnych pytań. Następnie wykorzystaj swoje odpowiedzi, aby lepiej zrozumieć, co wpływa na Twoje codzienne nawyki żywieniowe. Dieta indywidualna pozwala na holistyczne podejście do danej osoby, co zwiększa prawdopodobieństwo przeprowadzenia skutecznej redukcji i osiągnięcia wymarzonych efektów. Na początku zacznij od kilku niezbędnych elementów. Pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego przez tydzień lub dłużej:

  • Notuj, co, kiedy i gdzie jesz,
  • o której godzinie ćwiczysz i jak długo,
  • jak bardzo jesteś głodny, kiedy zaczynasz jeść
  • i jak syty jesteś, kiedy skończysz.

Im więcej wiesz, tym łatwiej będzie Ci dopasować plan żywieniowy, który będzie działał na Ciebie – i to nie tylko wtedy, gdy starasz się schudnąć. Ucząc się tego, co działa na Ciebie i wprowadzając zmiany, możesz znaleźć spersonalizowane rozwiązanie dietetyczne, które pomoże Ci lepiej kontrolować swoją wagę.

Indywidualna dieta – jak zacząć?

Przedstawimy 6 ważnych pytań, które należy sobie zadać na temat swoich nawyków żywieniowych, w celu rozpoczęcia stosowania spersonalizowanej diety.

1.  Jaki jest Twój typowy plan dnia?

Kiedy wstajesz i kiedy kładziesz się spać? Odpowiedź na te pytania pomoże ci określić najlepszy dla ciebie czas i częstotliwość posiłków. Osoby, które mają długi dzień – wstają dość wcześnie i nie śpią do późna – prawdopodobnie będą częściej jadły w ciągu dnia (i mogą tego potrzebować). W takim przypadku warto rozłożyć kalorie na trzy główne posiłki w ciągu dnia i trzy przekąski: jedna w połowie poranka, jedna w połowie popołudnia i ostatnia wieczorem. Z drugiej strony, ktoś, kto późno wstaje, prawdopodobnie nie będzie potrzebował porannej przekąski. Albo jeśli kładziesz się spać stosunkowo wcześnie, kolacja powinna być Twoim ostatnim posiłkiem w ciągu dnia. Nie będzie wynikać to z jakichkolwiek ograniczeń tylko wyłącznie z braku odczuwania chęci jedzenia.

2.  O jakiej porze dnia ćwiczysz i jak intensywnie?

Odpowiedź na to pytanie pomaga określić, co należy zrobić w kwestii odżywiania przed i po ćwiczeniach. Osoby wykonujące ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności i stosunkowo krótkim czasie trwania (np. szybki 45-minutowy spacer) prawdopodobnie nie będą musiały uzupełniać paliwa przed wyjściem – nawet jeśli jest to pierwsza rzecz z rana. Jeśli jednak ćwiczenie jest bardziej intensywne i/lub trwa dłużej, to już inna historia. Jeśli ćwiczysz ciężko z samego rana, musisz zarezerwować sobie trochę kalorii na węglowodany, aby “naładować akumulatory” przed treningiem. Najlepiej wybrać coś lekkiego i lekkostrawnego: banan, jogurt lub mały koktajl proteinowy. Następnie uzupełnisz paliwo podczas śniadania. Jeśli Twój trening odbywa się przed obiadem, analogicznie musisz przeznaczyć trochę kalorii na lekką przekąskę w środku dnia. Jeśli czekasz na trening po pracy, będziesz potrzebował przekąski w połowie popołudnia. W obu przypadkach posiłek, który zjesz po treningu, pozwoli Ci uzupełnić energię. Bez znaczenia czy będzie to obiad czy kolacja.

3.  Kto gotuje w domu, Ty czy ktoś inny?

Jeśli większość posiłków przygotowujesz samodzielnie, masz dużą kontrolę nad tym, co trafia na Twój talerz. Oznacza to, że to Ty decydujesz, co i ile zjesz oraz w jaki sposób jedzenie zostanie przygotowane. Wszystko to może działać na twoją korzyść. Mimo to, przygotowywanie posiłków może być czasochłonne. Dlatego warto upewnić się, że lodówka, zamrażarka i spiżarnia są zaopatrzone w zdrowe produkty. Przygotuj zestaw szybkich, łatwych i zdrowych przepisów, do których możesz sięgać w pracowite tygodniowe wieczory. W weekendy poświęć trochę czasu na planowanie posiłków i przygotowywanie potraw, aby ułatwić sobie gotowanie. Jeśli ktoś inny gotuje dla Ciebie w domu, skorzystaj z jego wsparcia w przygotowaniu zdrowszych posiłków, które współgrają z Twoim planem. Zdrowa, zbilansowana dieta to coś, czym mogą cieszyć się wszyscy domownicy.

4.  Jak często jesz poza domem?

Jeśli większość posiłków jesz poza domem, utrzymanie kalorii w ryzach może być trudniejsze. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie masz takiej samej kontroli nad wielkością porcji i sposobem przygotowania jedzenia. Jeśli często jesz poza domem, dobrą taktyką jest rozpoczęcie dnia w domu od koktajlu proteinowego. Jest on szybki i prosty w przygotowaniu, a Ty możesz zacząć dzień od zdrowego, kontrolowanego kalorycznie posiłku. Następnie skłaniaj się ku białku i warzywom w czasie lunchu i kolacji oraz zwracaj uwagę na to, jak przygotowywane są potrawy. Wiele restauracji zamieszcza w Internecie informacje o kaloryczności swoich pozycji w menu. Sprawdź te informacje przed wyjściem i wykorzystaj je do zaplanowania swoich posiłków.

5.  Czy jesz pod wpływem emocji?

Jeśli z Twojego dziennika żywieniowego wynika, że jesz, kiedy naprawdę nie jesteś głodny, może to oznaczać, że jesz pod wpływem emocji. Jedzenie w odpowiedzi na stres, niepokój, smutek lub inne emocje może chwilowo poprawić Ci nastrój, jednak uczucie to nie trwa długo. Kiedy odczuwasz chęć zjedzenia czegoś w stresie, jedną z najlepszych zmian w stylu życia, jakie możesz wprowadzić, jest ćwiczenie. Zaangażowanie się w aktywność fizyczną może być natychmiastowym środkiem poprawiającym nastrój.

6.  Czy wielkość porcji stanowi dla Ciebie problem?

Jeśli zmagasz się ze spożyciem zbyt dużych porcji, może się okazać, że częstsze jedzenie może Ci pomóc. Wiele osób je duże porcje, ponieważ myślą, że dzięki temu nie będą podjadać lub nie zjedzą za dużo przy następnym posiłku. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że po prostu wykształcisz w sobie nawyk odczuwania sytości dopiero po zjedzeniu dużego posiłku. Zamiast tego naucz się jeść tyle, żebyś nie był już głodny. Ale nie tak dużo, żeby nie móc zjeść kolejnego kęsa. Jeśli masz świadomość, że jesz co kilka godzin, możesz nauczyć się zadowalać mniejszą ilością jedzenia przy każdym posiłku i przekąsce.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz