Strona główna » Rodzaje roślin strączkowych

Rodzaje roślin strączkowych

przez Moje Musli
właściwości bobu

Wegańskie źródło białka, błonnika i węglowodanów złożonych. Pełne witamin i minerałów. Mowa o nasionach roślin strączkowych. Przekonaj się, że warto włączyć je do codziennej diety.

Czym są nasiona strączkowe?

Do roślin strączkowych zalicza się wszystkie formy fasoli i grochu z rodziny bobowatych (Leguminosae). Istnieją tysiące różnych gatunków roślin strączkowych. Słowo “strączkowe” pochodzi od łacińskiego słowa “pulse”, oznaczającego nasiona. Dobrze znane suszone rośliny strączkowe to ciecierzyca, fasola, groch, soczewica i soja. Rośliny strączkowe występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach i można je spożywać w wielu postaciach, w tym w postaci podzielonej, zmielonej na mąkę lub suszonej, konserwowanej, gotowanej lub mrożonej. Oto nasz przegląd roślin strączkowych. Czytaj uważnie!

Ciecierzyca

Istnieją dwa rodzaje ciecierzycy, różniące się wielkością, kształtem i kolorem nasion. Ciecierzyca Desi, mniejsza odmiana, ma pomarszczony wygląd i może być brązowa, żółta, pomarańczowa, czarna lub zielona. Zwykle sprzedaje się ją pozbawioną łuski lub łamaną. Ciecierzyca Kabuli, znana ze swojego orzechowego smaku, jest okrągła i ma kolor od białego do kremowego. Główne zastosowania kulinarne ciecierzycy:

 • Ciecierzycę łatwo dodaje się do sałatek, zup i zapiekanek.
 • Można ją również uprażyć, aby uzyskać chrupiącą przekąskę przypominającą orzechy.
 • Ciecierzyca Desi jest powszechnym składnikiem dań kuchni indyjskiej i jest spożywana głównie w postaci całych ziaren.
 • Tradycyjnie ciecierzyca Desi jest również mielona na mąkę (besan) i używana w różnych potrawach etnicznych.
 • Ciecierzyca Kabuli jest zazwyczaj spożywana w całości i jest typowym składnikiem dań kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej.
 • Najpopularniejszym daniem z ciecierzycy jest hummus, obecnie dostępny we wszystkich najpopularniejszych supermarketach.

Fasola

Fasola jest podstawowym składnikiem dań na całym świecie, od Egiptu i Włoch po Meksyk, a nawet Polskę. Istnieje wiele różnych rodzajów fasoli, które nadają potrawom różne smaki i konsystencje. Poniżej wymieniono inne powszechnie spożywane fasole, które można znaleźć w supermarkecie, w różnych formach, od świeżych, przez konserwowane, aż po mrożone.

 • Fasola czerwona ma głęboki czerwony kolor. Po ugotowaniu dobrze zachowuje swój kształt, dlatego można ją łatwo dodać do niemal każdego dania, aby je urozmaicić. Jest najpopularniejszym rodzajem fasoli wykorzystywanym przez Polaków
 • Fasola Cannellini jest białą fasolą o takim samym kształcie jak fasola czerwona. Ma łagodny, orzechowy smak i kremową konsystencję i jest popularna w daniach kuchni włoskiej. Dobrze zachowuje swój kształt i jest jedną z najlepszych białych fasolek do sałatek i ragout.
 • Edamame to młode nasiona soi, które zazwyczaj spożywa się, gdy są jeszcze w strąku. W przeciwieństwie do dojrzałej soi, ziarna edamame są miękkie i jadalne na surowo.
 • Fasola Faba (fava), czyli popularny bób, to kremowa, owalna i zazwyczaj spłaszczona fasola. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale obecnie jest szeroko stosowana w potrawach na całym świecie. Polska znajduje się w pierwszej piątce producentów bobu na świecie.
 • Fasola Mung ma kształt jajka i zazwyczaj zielony kolor. Fasola ta jest używana na całym świecie jako składnik potraw pikantnych i słodkich. Mąka z fasoli Mung może być używana do wyrobu chleba i makaronów.
 • Fasola Pinto ma kolor kremowy z brązowymi plamkami. Jest to najpopularniejsza fasola używana do produkcji fasoli smażonej.
 • Ziarna soi są zielone w stanie surowym (znane jako edamame) i białe w stanie wysuszonym. Są najlepszym źródłem białka roślinnego, z uwagi na swój pełnowartościowy profil aminokwasów.
 • Czarna fasola to fasola o owalnym kształcie, popularna w kuchni meksykańskiej i brazylijskiej.
 • Fasola Borlotti, znana również jako fasola żurawinowa, ma kolor kremowy z czerwonymi plamkami, a po ugotowaniu staje się jasnobrązowa. Ma kremową konsystencję i orzechowy smak. Jest popularna w daniach kuchni włoskiej i doskonale nadaje się do zup i gulaszów, a także do sałatek fasolowych na zimno.

Groch

Groszek również należy do roślin strączkowych. Wiele ludzi kojarzy go najczęściej jako konserwowy składnik tradycyjnej sałatki jarzynowej, goszczącej na świątecznym stole. Obecnie w sklepach może dostać więcej odmian tej rośliny strączkowej, a włączając je do diety możemy znacząco wzbogacić profil mikro i makroskładników. Poznaj najpopularniejsze rodzaje grochu.

 • Groszek cukrowy ma strąki, które są pulchne i okrągłe. Strąki groszku cukrowego są jadalne, jednak najczęściej spożywa się świeże, okrągłe ziarenka. Wybieraj groszek cukrowy, który jest jasnozielony, jędrny i pozbawiony przebarwień. Jest doskonałym źródłem witaminy C i witaminy K. Groszek cukrowy można gotować na parze, piec, smażyć, a nawet kisić.
 • Groszek śnieżny jest płaski i ma nieco cieńsze ścianki strąków niż groszek cukrowy, z tego względu jest jadalny w całości. W sklepie wybieraj groszek śnieżny, który jest błyszczący i płaski, z małymi groszkami, które są lekko widoczne przez strąk. Jest doskonałym źródłem witaminy C oraz żelaza i magnezu. Groszek śnieżny jest najczęściej smażony, balnszowny lub spożywany na surowo.
 • Groszek ogrodowy ma zaokrąglone strąki i jest lekko zakrzywiony. Przed spożyciem groszek ogrodowy należy wyłuskać. Wybieraj groszek, który jest jędrny, jasnozielony, o średniej wielkości strąkach, bez oznak gnicia lub więdnięcia. Najlepszy groszek “pęknie” po przełamaniu na pół. W polskiej kuchni najczęściej wykorzystuje się właśnie tę odmianę groszku, znaną jako suszony groch. Jest doskonałym źródłem witaminy C, folianów i błonnika pokarmowego.

Soczewica

W przeciwieństwie do innych roślin strączkowych soczewicy nie trzeba moczyć przed gotowaniem. Soczewica jest zazwyczaj sprzedawana w postaci rozłupanej, co oznacza, że została podzielona przez środek na naturalne połówki nasion. Dzięki temu szybciej się gotuje. Rodzaje soczewicy:

 • Soczewica żółta i soczewica czerwona są małe i okrągłe. Są powszechnie stosowane w zupach, gulaszach i indyjskich curry.
 • Soczewica zielona jest większa niż inne rodzaje soczewicy i ma spłaszczone nasiona. Jest bardziej wytrzymała, dlatego dobrze sprawdza się w powolnym gotowaniu i burgerach.
 • Soczewica czarna. Chociaż nazywa się ją soczewicą francuską, uprawia się ją w Australii. Ma orzechowy smak i zachowuje swój kształt po ugotowaniu, dlatego świetnie nadaje się do sałatek lub jako dodatek do dań.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz