Strona główna » Dlaczego żywność ekologiczna jest droższa od zwykłej?

Dlaczego żywność ekologiczna jest droższa od zwykłej?

przez Moje Musli
żywność ekologiczna

Wyższa cena żywności ekologicznej nie jest dziełem przypadku. Podpowiadamy, dlaczego za zdrowsze artykuły zapłacisz więcej. Poznaj szczegóły!

Żywność bio co to jest

Żywność ekologiczna wyprodukowana jest bez dodatków chemicznych. Mowa tu o pestycydach, nawozach syntetycznych, wspomagaczach wzrostu, polepszaczach oraz sztucznych aromatach. Zdrowe artykuły spożywcze powinny powstawać w zgodzie z naturą i z pominięciem metod inżynierii genetycznej. Ponadto zwierzęta nie mogą być karmione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Gospodarstwo ekologiczne to miejsce, w którym stosuje się naturalne nawozy. Może to być kompost lub obornik. Natomiast chwasty usuwane są ręcznie. Równie istotny jest sposób eliminowania szkodników. Dopuszcza się stosowanie pułapek czy naturalnych pestycydów, a także rolę owadów i ptaków. Pamiętaj, że wszystkie gospodarskie zwierzęta powinny otrzymywać paszę organiczną oraz wolną od GMO. Jeżeli w stadzie pojawią się choroby, należy stosować czyste pomieszczenia, odpowiednio zbilansowaną dietę oraz wypas rotacyjny.

Żywność ekologiczna a certyfikacja

Skoro wiesz już, co to jest żywność ekologiczna, warto rzucić okiem, jak ją rozpoznać. Otóż na opakowaniach zdrowych produktów zauważysz zielony Ecoliść. To logo oficjalnie przyznawane przez Komisję Europejską. Pamiętaj jednak, że prawa do używania symbolu nie można kupić. Ponadto ma tylko roczny termin ważności. Oznacza to, że musi podlegać certyfikacjom.

Na opakowaniu oprócz logo możesz zauważyć również dane producenta, przetwórcy bądź dystrybutora, a także informację o jednostce certyfikującej. Dzięki temu masz pewność, że artykuł spożywczy faktycznie pochodzi z gospodarstwa ekologicznego. Szczegółowym kontrolom podlegają producenci zdrowej żywności w Polsce oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Żywność konwencjonalna a ekologiczna

Żywność ekologiczna nie zawiera szkodliwych substancji, które są tak często dodawane do konwencjonalnych artykułów spożywczych. Ponadto charakteryzuje się lepszą koncentracją najważniejszych składników. Dzieje się tak, gdyż rośliny nie są sztucznie stymulowane do rozwoju.

Ważnym aspektem jest również stopień przetworzenia. Żywność organiczna, jeśli jest przetwarzana, to w niskim stopniu. Kolejną jej zaletą to znacznie mniejsze ryzyko alergii pokarmowych. Wszystko to sprawia, że stanowi dużo lepszy wybór dietetyczny i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jedzenie ekologiczne – dlaczego jest droższe?

O wyższej cenie ekologicznych produktów decyduje kilka bardzo istotnych czynników. Zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej. Poznaj szczegóły i przekonaj się, dlaczego za zdrowe jedzenie zapłacisz nieco więcej.

  • Coroczna certyfikacja – gospodarstwo czy przetwórnia żywności ekologicznej podlega corocznym kontrolom przez inspektorów jednostek certyfikujących. To płatny proces, a koszt zależny jest od powierzchni użytków rolnych. Duże znaczenie może mieć również wielkość gospodarstwa, liczba działek rolnych, odległość pomiędzy nimi czy wielkość produkcji w zakładzie. Czasami koszt certyfikacji wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • Mięso bez hormonów wzrostu – zwierzęta hodowane na mleko i mięso nie otrzymują antybiotyków czy hormonów wzrostu. To wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na dorastanie. Zmniejsza się więc ilość dostępnych produktów, natomiast cena rośnie więc wraz z popytem.
  • Brak pestycydów w produktach – producent ekologicznej żywności nie dodaje nawozów sztucznych, co przekłada się na większą ilość przeciwutleniaczy. Konsekwencją takiego stanu jest mniejsza ilość plonów z uprawy o 30-40%. Ponadto rosną koszty pracy, którą często wykonuje się ręcznie.
  • Koszty transportu – w Polsce żywność ekologiczną wytwarzają zazwyczaj mniejsze firmy. Transport stanowi bardzo dosyć dużą część kosztów.
  • Ryzyko patogenów – przy produkcji żywności ekologicznej występuje znacznie wyższe ryzyko patogenów w uprawach. Nie można ich się pozbyć chemicznymi metodami, a dozwolone środki to działania interwencyjne – metody biologiczne i fizyczne. W ten sposób dużo trudniej pozbyć się problemu.

Cena produktów jest podyktowana szczegółowymi restrykcjami jednostek certyfikujących. Aby była to żywność ekologiczna producenci muszą ponosić wysokie koszty. To odbija się na cenach artykułów spożywczych. Dziś coraz więcej konsumentów rozumie tę sytuację i chętnie dokonuje zdrowych wyborów zakupowych.

Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Chociaż cena tych produktów jest relatywnie wysoka, cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Trudno się dziwić, gdyż świadomość zdrowego odżywiania stale rośnie. Ponadto niektórym konsumentom jedzenie ekologiczne towarzyszy na co dzień. Taka postawa promowana jest przez dietetyków.

Eksperci wskazują, że największą zaletą eko żywności jest bezpieczeństwo. Do produkcji nie używa się chemii, która mogłaby bardzo negatywnie wpływać na organizm. Ponadto produkty pochodzenia organicznego dostarczają więcej wartości odżywczych oraz wiele witamin, przeciwutleniaczy i cennych makroelementów.

Zdarza się jednak, że ceny produktów ekologicznych są znacznie wyższe od konwencjonalnych. Pamiętaj jednak, że dziś możesz wybierać spośród wielu producentów. Dzięki temu z łatwością znajdziesz zdrową, a zarazem niezbyt drogą żywność. Specjaliści jasno wskazują, że zdecydowanie warto włączyć ją do codziennego jadłospisu. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie błędy żywieniowe najczęściej decydują o różnego rodzaju schorzeniach.

Zdrowa żywność – dostępność

Zdrową żywność coraz częściej można zauważyć w sklepach. Zazwyczaj znajdziesz ją w supermarketach, na specjalnych półkach, poświęconym bio produktom. Niekiedy spotkasz je również w małych, lokalnych punktach. Jednak na największy wybór zdrowych produktów możesz liczyć podczas zakupów w sieci. Wystarczy znaleźć dobry sklep internetowy i zapoznać się z bogatą ofertą. Ponadto nie brakuje tam promocji, więc z łatwością zrobisz udane zakupy. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które cenią wygodę.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz