Strona główna » Właściwości suszonych daktyli

Właściwości suszonych daktyli

przez Moje Musli
Suszone daktyle - właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG

Daktyle – są chętnie wybierane przez sportowców, kochają je miłośnicy zdrowego odżywiania. Suszone daktyle to wspaniałe produkty od Matki Natury, które mogą pochwalić się ciekawymi zastosowaniami. Przede wszystkim uważane są za zdrowy zamiennik słodkich, smacznych przekąsek. I choć znane są od wielu lat, dopiero teraz robią furorę i zdobywają prawdziwą popularność. Co warto wiedzieć na temat tych darów natury? Jakimi wartościami odżywczymi mogą się pochwalić daktyle? Ile kalorii znajdziemy w 100g suszonych daktyli i jakie mają właściwości?

Charakterystyka daktyli

Daktyle to owoce daktylowca. Jest to roślina uprawna, którą zalicza się do rodziny Arecaceae. Uważa się, że owoce palmy daktylowej uprawiane były już 8000 lat temu. Pochodzą one z Bliskiego Wschodu, a obecnie można wymienić aż 100 gatunków palmy daktylowej.

Nazwa tej rośliny pochodzi o “daktulos”. Jest to słowo z języka greckiego, które oznacza palce. Owoce daktyli zbiera się jesienią oraz bardzo wczesną zimą. Nic więc dziwnego, że tą właśnie porą smakują wybornie.

Można przechowywać daktyle w pojemnikach zamkniętych, dzięki czemu wtedy smakują również bardzo dobrze. Ich regularne jedzenie jest szeroko zakorzenione w niektórych krajach, czego przykładem są chociażby Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oman to również bardzo dobry przykład – jeden mieszkaniec zjada codziennie od 55 do 164 gramów daktyli.

Jakie wartości odżywcze kryją w sobie daktyle?

Daktyle – wartości odżywcze tych nietuzinkowych owoców są zachwycające. Oczywiście, konkretne wartości zależą od tego, z jakiego gatunku daktyle pochodzą. Ponadto, warto tutaj podkreślić, że i wersja świeża, i suszona to bogate źródło błonnika, witamin, przeciwutleniaczy, minerałów oraz salicylanów.

Daktyle uważane są za bardzo zdrową przekąskę. W naszym kraju najbardziej popularne są daktyle z dwóch odmian – Medjool i Halawi. Jeśli chodzi o wielkość, Medjool są większe, jednak uważa się, że Halawi są mniej słodsze, a co za tym idzie – zdrowsze.

Średnio w 100 g daktyli znajdziemy niewielka ilość białka, za to sporą ilość węglowodanów. Do tego daktyle zawierają minimalną ilość tłuszczu oraz nieco więcej błonnika. Suszone daktyle znane są z tego, że mają nieco więcej kalorii, aniżeli świeże owoce. Mimo to, daktyle w obu wersjach cechują się sporymi właściwościami zdrowotnymi. Zawierają flawonoidy, kwas fenolowy i karotenoidy.

Ile kalorii mają daktyle? Szacuje się, że w 100 g daktyli znajdziemy ok. 300 kcal. Kaloryczność owoców suszonych jest znaczna, dlatego tak świetnie sprawdzają się jako zdrowa przekąska, która szybko nasyci.

Suszone daktyle – właściwości zdrowotne

Daktyle suszone – właściwości zdrowotne tych owoców są dość spore i warto się nad nimi pochylić, aby przekonać się do wprowadzenia ich do diety. Czy daktyle są zdrowe? Oto powody, dla których warto jeść je regularnie.

  • zapobieganie zaparciom, przeciwnowotworowe właściwości daktyli – owoce palmy daktylowej znane są od wieków i używane były do leczenie nowotworów czy chorób zakaźnych. Regularne spożywanie daktyli to automatycznie zwiększona ochrona przed wystąpieniem raka prostaty, raka piersi, okrężnicy, płuc, trzustki czy endometrium. Daktyle mają również działanie przeczyszczające. Z kolei ich odwar to produkt zalecany w przypadku bólu gardła, kataru czy podczas leczenia astmy.
  • ochrona mózgu przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym – przeprowadzone badania wykazały, że regularne spożywanie daktyli skuteczne chroni mózg przed niekorzystnym wpływem stresu oksydacyjnego. Dodatkowo, badacze wskazują, że daktyle mogą pełnić skuteczną rolę w walce przeciwko ciężkim chorobom, czego przykładem jest choroba Alzheimera.
  • świetne źródło energii – nie ma co ukrywać, że daktyle to źródło sporej ilości cukrów prostych. Nie wymagają one trawienia, praktycznie od razu wchłaniane są przez organizm, świetnie uzupełniają niedobory glikogenu w mięśniach, więc są doskonałą propozycją dla sportowców. Mogą być zjadane przed, jak i po treningu. Ich spożycie jest wręcz wskazane, jeśli sportowiec intensywnie się poci i uprawia sporty ciężkie.
  • obniżanie poziomu cukru we krwi oraz poprawa profilu lipidowego – daktyle skutecznie obniżają cholesterol we krwi, a spora zawartość antyoksydantów sprawia,że wspomagają reakcje obronne organizmu. Wspierają układ odpornościowy w walce z katarem, z bólem gardła, ponieważ działają podobnie jak aspiryna. Regularne spożycie daktyli zmniejsza również ryzyko wystąpienia udaru.

Gdzie stosuje się daktyle?

Daktyle – przepisy z ich użyciem są coraz popularniejsze w Internecie. Jak i gdzie stosuje się daktyle? Do czego są wykorzystywane? Otóż cechą charakterystyczną tych owoców palmy daktylowej jest ich karmelowy, subtelny smak. Nic więc dziwnego, że daktyle bardzo często występują jako składnik słodkich przekąsek, ale równocześnie zdrowych. Są naturalnym słodzikiem, dlatego nierzadko znajdziemy je w ciastach, ciastkach, domowych batonach. Można je śmiało łączyć z nasionami i orzechami. Dzięki temu można w domowym zaciszu stworzyć wspaniałe zdrowe, a jednocześnie zaspokajające ochotę na słodycze przekąski.

Choć niewiele osób o tym wie, daktyle są bardzo często wykorzystywane do produkcji wina. Dzieje się tak, ponieważ zawierają duże ilości cukrów prostych. Dlatego też szybko fermentują i sprawiają, że wino z nich wytworzone jest dobre do spożycia w ciągu dwóch tygodni.

Kraje arabskie słyną też z tego, że z daktyli produkują miód. Używa się go do słodzenia potraw. Trafia również do naszego kraju, gdzie wykorzystuje się go jako dodatek do ciast i przekąsek.

Ciekawym produktem z daktyli jest cukier. To nic innego, jak całe daktyle w postaci sproszkowanej. Skutecznie działa jako zagęstnik dzięki ilości błonnika, dlatego można stosować go do dań czy do dżemów.

Co jeszcze warto wiedzieć o suszonych daktylach?

Suszone daktyle to wspaniały produkt, który może służyć za samodzielną przekąskę. Są bogate w witaminę C, K, E, A, B6, a ponadto są źródłem potasu, cynku, sodu, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, jednak nie możesz opędzić się od ochoty na słodycze – koniecznie zastąp je suszonymi daktylami i w miarę upływu czasu zmniejszaj porcję daktyli, którą jesz. Dzięki temu skutecznie zwalczysz niepohamowaną chęć na cukier!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz