Nadchodząca jesień to dla jednych powód do radości, dla innych do smutku. Niektórzy bardzo cieszą się, że to upalne lato jest już za nami. Inni chcieliby do niego wrócić, jednak nasz klimat nie spełnia życzeń – przyroda, natura pędzą swoim tempem. Aby nieco umilić sobie jesienną aurę, wiele osób decyduje się na jesienne umilacze. Przykładem jest chociażby jesienna herbata korzenna, która doskonale rozgrzewa, umila czas spędzony pod kocem, kiedy na zewnątrz jest szaro, ponuro, pada deszcz, a z drzew opadają liście. Nie znasz jeszcze przepisu na herbatę korzenną? Sprawdź, jak ją zrobić i jakich składników nie powinno brakować w Twoim domu przez kilka nadchodzących miesięcy!
Spis treści
Herbata korzenna – dlaczego jest tak lubiana?
Herbata korzenna to wspaniały napar, który jest lubiany przez ogromną część naszego społeczeństwa. Nie da się ukryć, że jesień wiele osób wprowadza w nieco depresyjny stan. Warto własnoręcznie rozchmurzyć sobie nadchodzące dni i korzystać z tych rzeczy, które poprawiają nam humor i nastawiają pozytywnie do życia. Jeśli rano nie masz czasu, spieszysz się do pracy, znajdź czas po powrocie do domu, aby usiąść z gorącą herbatą i nieco się zrelaksować.
Herbata jesienna korzenna jest bardzo lubiana, wręcz ubóstwiana, ponieważ przede wszystkim rozgrzewa, a ponadto ma nietuzinkowy smak. Aby uzyskać taką herbatę, można dodać do niej ulubione składniki, które rozgrzewają, sprawiają, że zwykła herbata smakuje wręcz nieziemsko. Rozgrzewająca herbata, jak sama nazwa mówi, doskonale rozgrzewa. Można więc do niej zasiąść po dniu spędzonym w niezbyt przyjemnej temperaturze. Możesz z niej też skorzystać po powrocie do domu, kiedy człowiek był zmuszony do przejścia kilku kilometrów w wietrze, deszczu i brzydkiej pogodzie. Co ciekawe, przyprawy potrzebne do przyrządzenia jesienne herbaty są dostępne od ręki praktycznie w każdy sklepie, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takiej herbaty dla siebie nie przyrządzić!
Zalety herbaty korzennej
Herbata na jesień ma wiele zalet. Do głównych można zaliczyć przede wszystkim smak oraz właściwości rozgrzewające. Smak herbaty korzennej zależy od dodatków, jakie w niej umieścimy. Może to być cynamon, mogą to być goździki, pomarańcza oraz wiele innych. Pomarańcza nadaje herbacie lekko cytrusowego smaku, nie ujmując jej słodyczy. Cynamon zaś kojarzy nam się właśnie z jesienią, kiedy wszystkie jabłka spadają z drzew i panie domu biorą się za pieczenie szarlotki. Właściwości rozgrzewające tej wyjątkowej herbaty zawdzięczamy nie tylko temperaturze, w jakiej zostaje zwykle podawana, ale także samym składnikom korzennym. Cynamon oraz kardamon mają właśnie takie właściwości – świetnie rozgrzewają przechodząc przez przełyk. Nic więc dziwnego, że spora liczba osób sięga po tę herbatę jesienią, kiedy na zewnątrz jest ponuro i praktycznie nic się nie chce robić po powrocie z pracy czy ze szkoły.
Jakich składników możemy użyć wykonując herbatę korzenną?
Chcesz zrobić dla siebie i innych domowników smaczną herbatę jesienną? Zastanawiasz się, jakich składników nie powinno zabraknąć u Ciebie w domu?
Aby przyrządzić cudowną herbatę, koniecznie miej pod ręką:
- herbatę – może być zwykła czarna, z torebki lub sypana,
- imbir – jest to absolutna klasyka, imbir nie tylko poprawia znacznie smak samej herbaty, ale charakteryzuje się dodatkowo działaniem przeciwbólowym i antybakteryjnym, herbacie dodaje bardziej orzeźwiającego, ostrzejszego smaku, dzięki czemu jest ona znacznie lepsza niż bez niego,
- goździki – są to małe, zasuszone, brązowe kwiaty, które można dostać praktycznie w każdym sklepie w dziale z przyprawami, cechują się działaniem przeciwbakteryjnym, a ponadto mają niepowtarzalny aromat, który przekonuje wiele osób, by właśnie je dodać do herbaty jesiennej,
- syropy – w herbacie jesiennej nie powinno zabraknąć smacznych i słodkich syropów, których produkcja trwała latem, chodzi tutaj głównie o soki owocowe, takie jak malinowy, porzeczkowy, aroniowy czy żurawinowy,
- cytryna i pomarańcza – myśląc o herbacie jesiennej, z pewnością każdy z nas utożsamia ją z pomarańczą lub cytryną, warto je dodawać, można w formie plasterków, nawet ze skórką, ponieważ dodaję niecodziennego smaku, dodatkowo owoce te zawierają witaminę C, która pozytywnie wpływa na odporność człowieka,
- przyprawy – to ostatni element herbaty jesiennej, do przypraw, które w niej znajdziemy, można śmiało zaliczyć cynamon, kardamon, wanilię, anyż, a nawet kurkumę
Herbata korzenna – przepis idealny na jesień!
Zastanawiasz się, jak przygotować godną uwagi herbatę rozgrzewającą? Przede wszystkim warto przygotować sobie takie składniki, jak:
- filiżanka zaparzonej herbaty, najlepiej earl grey,
- laska cynamonu,
- kilka plasterków obranego ze skórki imbiru,
- 4 goździki,
- pół plasterka cytryny,
- plaster pomarańczy,
- syrop z malin do słodzenia bądź miód.
Jak wykonać herbatę? Wpierw musisz zacząć od zaparzenia zwykłej herbaty earl grey. Następnie dodajesz do niej wszystkie wymienione wyżej składniki. Najlepiej zacząć od przypraw, aby na końcu dodać owoce oraz posłodzić herbatę i porządnie ją wymieszać. Jeśli chcesz, aby herbata cały czas była ciepła, możesz przelać ją do garnka i podgrzewać na niewielkim gazie.
Poza wymienionymi wyżej składnikami, możesz do herbaty dodać także kardamon, wanilię czy też gwiazdki anyżowe.
Pozostałe wskazówki
Jak jeszcze modyfikować herbatę jesienną? Możesz, zamiast cytryny, wkroić do herbaty plasterek limonki. Goździkami możesz nabić całą pomarańczę, a następnie odkrawać plasterki podczas robienia herbaty. Jak widać, herbata korzenna rozgrzewająca nie jest wcale trudnym orzechem do zgryzienia. W sytuacji, kiedy nie masz miodu lub jesteś uczulony na ten słodzik, możesz wybrać zwykły cukier bądź dolać większą ilość soku malinowego. Nierzadko zamiast laski cynamonu dodaje się po prostu mielony cynamon z torebki.
Nie zamykaj się na dary jesieni. Nawet, jeśli nie jest to sprzyjająca Ci pora roku, warto wziąć się w garść i sprawiać sobie małe przyjemności. Jedną z nich jest herbata jesienna rozgrzewająca!