Strona główna » Jaki jest najzdrowszy olej do smażenia?

Jaki jest najzdrowszy olej do smażenia?

przez Moje Musli
olej do smażenia

Temat olejów do smażenia jest dość trudny. Choć zyskujemy coraz więcej wiedzy, nadal korzystamy z olejów, które są tanie i nie do końca zdrowe. Nie każdy olej nadaje się też do smażenia i pieczenia. Na rynku znajdziemy ich całe mnóstwo, jednak każdy ma inny skład, pochodzi z innego surowca oraz ma inną temperaturę dymienia. Tłuszcze mają to do siebie, że pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozpadowi. W zależności od wykorzystywanego tłuszczu mogą powstać szkodliwe dla zdrowia związki. Z tego powodu warto bardzo dokładnie sprawdzać, czego używamy do smażenia. Sprawdź, jaki olej do smażenia będzie najzdrowszy!

Zdrowy tłuszcz – co to oznacza?

Jak możemy zauważyć, na rynku nie brakuje tłuszczów. Często wybieramy je na chybił trafił, zazwyczaj kierujemy się ceną. Jednak nie znamy ich konkretnych właściwości, nie wiemy, czym się charakteryzują. Nie każdy bowiem tłuszcz jest zdrowy i nie każdy nadaje się do używania w kuchni, choć opakowania na to wskazują.

Wiele typów tłuszczy sprawdza się jedynie do podawania na zimno. Dzieje się tak przez dość niski punkt dymienia. Do przygotowywania sałatek zaleca się korzystanie z tłuszczów, które charakteryzują się obecnością sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Takie są najlepsze i najzdrowsze. Bardzo popularny jest olej lniany, który może pochwalić się dużą dozą prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim obniża szkodliwy cholesterol. Kolejne ciekawe propozycje to olej z sezamu lub olej z czarnuszki.

Po czym można jednak poznać dobry olej, który nadaje się do smażenia? Cechą charakterystyczną takiego produktu powinna być dość wysoka temperatura dymienia. Jeśli chcesz przyrządzić do obiadu smażone mięso, wybierz koniecznie olej rafinowany.

Olej do smażenia – rafinowany czy nierafinowany?

Oleje sprzedawane w sklepach dzielą się na dwa rodzaje. Jedne z ich są rafinowane, inne nierafinowane. Rafinacja to proces, który poleca na podgrzaniu oleju do temperatury 200 stopni. Celem tego procesu jest zwiększenie wartości odżywczych zawartych w produkcie, jak i przedłużenie jego trwałości poprzez dodanie cennych antyoksydantów. Podczas rafinacji olej również podlega czyszczeniu z niebezpiecznych dla zdrowia człowieka substancji. Co ciekawe i bardzo ważne dla nas, rafinacja w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ilość zawartych w oleju kwasów tłuszczowych.

Z kolei olej nierafinowany to ten, który w reklamach nazywany jest “olejem z pierwszego tłoczenia”. Uznawany jest automatycznie za ten bardziej naturalny. Rafinacja, choć z jednej strony jest procesem pozytywnym, z drugiej pozbawia olej smaku, barwy i zapachu, a ponadto olej może wtedy nabywać substancje rakotwórcze.

Czym jest temperatura dymienia?

Zdrowy olej do smażenia to nie jest prosty wybór. Aby wybrać właśnie taki, należy znać definicję temperatury dymienia i sprawdzić, jak ona wiąże się z korzystaniem z oleju do smażenia.

Temperatura dymienia tłuszczu jest pewnym progiem termicznym. Jeśli doprowadzimy olej do tej granicznej temperatury, zaczyna rozpalać się i zmieniać w związki, które realnie szkodą zdrowiu człowieka. Ich jedzenie, spożywanie wraz z usmażonym mięsem, nie jest dobrym pomysłem. Tak więc warto pamiętać, że w większości przypadków przekroczenie temperatury 180 stopni na patelni automatycznie równa się utracie związków odżywczych.

Mając tę wiedzę, jaki najlepszy olej do smażenia wybrać? Najkorzystniej sprawdzi się olej rafinowany, ponieważ ma dość wysoką temperaturę dymienia. Oleje nierafinowane znacznie korzystniej sprawdzają się jako element dressingu do sałatek.

Tłuszcze do smażenia, jakie obecnie znajdują się na rynku

Zastanawiasz się, na jakie oleje do smażenia postawić? Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych, które królują w polskich kuchniach. Nie każdy jednak nadaje się do tego, do czego jest używany. Sprawdź, z których lepiej zrezygnować, a które warto mieć w swojej szafce.

Olej słonecznikowy do smażenia należy do częstych wyborów, które jednocześnie nie są najzdrowsze. Ten olej zawiera sporą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą realnie zagrażać zdrowiu.

Olej rzepakowy do smażenia to również nie jest najlepszy produkt. W składzie znajdziemy aż 30% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej ten charakteryzuje się dość wysokim punktem dymienia. Jeśli chcemy na nim smażyć, to tylko bardzo szybko. Lepiej nie trzymać mięsa zbyt długo na takim tłuszczu.

Popularność zdobywa olej kokosowy. Nadaje się doskonale do długotrwałego smażenia, a ponadto cechuje się wysokim punktem dymienia. Aż 90% objętości oleju kokosowego to kwasy tłuszczowe nienasycone.

Olej ryżowy to kolejny charakterystyczny tłuszcz do smażenia. Jego wartości zbliżone są do oleju kokosowego.

Oliwa z oliwek jest bardzo dobrym produktem. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że produkt był rafinowany, czy nie. Jeśli chcemy wykorzystać oliwę do smażenia, powinniśmy wybrać jedynie rafinowaną. Powodem tego jest fakt, że zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wysoki punkt dymienia.

Ostatnia propozycja to mniej popularne oleje, takie jak olej lniany do smażenia, olej kukurydziany czy sojowy.

Jakie jest najzdrowszy olej do smażenia?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, na jakim oleju smażyć, w tym momencie możesz pozyskać na nie odpowiedź.

Do smażenia polecane są głównie oleje rafinowane przez wzgląd na wysoki punkt dymienia. Nie oznacza to jednak, że musisz stawiać na olej słonecznikowy. Świetną opcją jest kokosowy olej do smażenia lub oliwę z oliwek. W przypadku smażenia głębokiego warto zdecydować się na olej rzepakowy. Jego jakość będzie miała znaczenie. Jeśli interesuje Cię zdrowa żywność, na pewno nie zwracasz uwagi jedynie na ceny produktów.

Do płytkiego smażenia poleca się oliwa z oliwek rafinowana i olej kokosowy. W przypadku smażenia głębokiego możesz pokusić się o użycie oliwy z oliwek przez wzgląd na jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Świetną, a przede wszystkim zdrową propozycją jest olej ryżowy. Ma neutralny smak i wysoki punkt dymienia – 230 stopni Celsjusza.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz