Cynamon to składnik wykorzystywany w kuchni bardzo często. Znają go chyba wszyscy, jednak spora część osób nie chce mieć z nim nic do czynienia. To przez jego charakterystyczny zapach oraz smak. Czym dokładnie jest cynamon? Gdzie się go stosuje i jakimi właściwościami może się pochwalić?
Spis treści
Charakterystyka cynamonu – czym jest?
Cynamon to nic innego, jak bardzo charakterystyczna i popularna przyprawa. Produkuje się ją z wysuszonej kory cynamonowca. Należy do najstarszych przypraw świata. Najczęściej dostępna jest w formie proszku, czyli zmielonej kory, jednak równie popularna jest wersja cynamonu w laskach. Szczególnie ceni się go w okresie świątecznym, kiedy panuje bardzo niecodziennych, charakterystyczny klimat. Cynamon posiada słodkawo-korzenny, delikatnie ostry smak, a do tego dość silny aromat. Od dawien dawna stosuje się go w medycynie naturalnej, ponieważ stanowi źródło fantastycznych substancji prozdrowotnych, takich jak epikatechina, która zapobiega rozwojowi i wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych oraz aldehyd cynamonowy, który działa przeciwnowotworowo.
Rodzaje cynamonu
Nie myśl, że na świecie występuje tylko jeden typ cynamonu. Jak w przypadku wszystkiego, cynamon cynamonowi nierówny. Wyróżnić można aż 250 różnych gatunków cynamonowca, z kolei najbardziej powszechne i znane przez nas są cynamonowiec chiński oraz cynamonowiec cejloński.
Czym różnią się od siebie te dwa gatunki? Przede wszystkim różnica polega na tym, iż cynamon cejloński zawiera mniej kumaryn, które znane są z tego, że oddziałują negatywnie na wątrobę. A więc automatycznie, cynamon cejloński jest lepszy, bardziej wartościowy od chińskiego. Dodatkowo można zauważyć dużą różnicę w smaku. Cynamon cejloński jest po prostu smaczniejszy, ponieważ charakteryzuje się łagodnością i lekkim posmakiem słodyczy.
Jakimi właściwościami może pochwalić się cynamon?
Cynamon – właściwości tej przyprawy są liczne. Warto się nad nimi pochylić, bo wiele jest po prostu pozytywnych. Warto wprowadzić do swojej diety cynamon. Właściwości zdrowotne, jakimi się charakteryzuje to:
- silne działanie dezynfekujące,
- polepszenie dopływu krwi do mózgu, wpływa też na lepsze ukrwienie również pozostałych narządów, a dodatkowo pozytywnie oddziałuje na koncentrację oraz pamięć,
- działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe, można go przyjmować jako środek pomocniczy podczas grypy czy przeziębienia, dodatkowo hamuje wzrost pleśniawek i zwalcza pasożyty przewodu pokarmowego,
- zwiększenie łaknienia,
- obniżenie poziomu cukru we krwi oraz cholesterolu,
- rozgrzewanie,
- antyoksydacja organizmu,
- lepsze krzepnięcie krwi,
- przynoszenie ulgi w czasie migreny,
- odprężający i relaksujący zapach,
- łagodzenie bólów stawowych,
- zwalczanie mdłości,
- opóźnienie wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera – epikatechina zapobiega powstawaniu splątków neurofibrylarnych,
- pomoc w walce z trądzikiem i licznymi wypryskami.
Gdzie stosuje się cynamon?
Cynamon stosuje się w wielu odnogach codziennego życia. Najczęściej spotykany jest oczywiście w kuchni. Kto może sobie wyobrazić szarlotkę z jabłkami bez dodatku smacznego cynamonu? No właśnie nikt! Cynamon świetnie sprawdza się jako przyprawa do wypieków. Bardzo często stosowany jest jako dodatek również do posiłków wytrawnych. Jest nieocenionym składnikiem jesiennych herbat rozgrzewających, a ponadto bardzo często dodawany jest do kawy.
Cynamon można stosować praktycznie w każdym zakątku kuchni. Idealnie pasuje do potraw mięsnych, ryb, ale również do owsianek, dań na słodko czy koktajli. Nie może go zabraknąć w cukiernictwie – świetnie sprawdza się podczas wypieku ciast, deserów oraz drożdżówek. W ostatnim czasie niezwykła popularność zdobyły cynamonki. Nie powinno go zabraknąć również w grzanym winie, nalewkach czy likierach.
Cynamon, przez wzgląd na swoje cenne właściwości, stosowany jest również w procesie odchudzania. Znacznie usprawnia proces trawienia, a ponadto reguluje pracę nerek. Regularne stosowanie cynamonu sprawia, że tkanki w organizmie człowieka stają się bardziej wrażliwe na insulinę. To z kolei prowadzi do usprawnienia procesu jej regulacji oraz naprawienia całej gospodarki węglowodanowej. Cynamon na odchudzanie? Owszem! Wspomaga dodatkowo spalanie tłuszczu. Jeśli chcesz szybko uzyskać taki efekt, wystarczy dodawać ok. pół łyżeczki dziennie do potraw bądź napoju.
Cynamon bardzo często stosowany jest również w kosmetyce. W oparciu o ten składnik produkuje się kremy oraz perfumy. Cynamon często można znaleźć w paście do zębów. Olejek zawarty w takim produkcie wpływa bardzo pozytywnie na zmniejszone występowanie próchnicy zębów oraz na zapalenie dziąseł.
Decydując się na stosowanie cynamonu, warto wiedzieć, ile dziennie można go spożywać. Wiele osób pyta, czy cynamon jest zdrowy. Owszem, lepiej jednak nie przesadzać i chodzi tutaj głównie o zawartość niebezpiecznych kumaryn, aniżeli o sam cynamon. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięganie po maksymalnie 0,5-1 łyżeczki dziennie. Warto tutaj mieć jednak na uwadze, że mówimy o cynamonie cejlońskim, a nie chińskim. Ten drugi ma znacznie większe stężenie kumaryn, a więc jest bardziej niebezpieczny, niż cejloński.
Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne spożywania cynamonu?
Niestety, nie wszyscy mogą kosztować na co dzień cynamonu cejlońskiego. Nie poleca się go osobom, które cierpią na kamicę wątrobową. Jest złym dodatkiem, jeśli cierpisz na zaburzenia w obrębie woreczka żółciowego. Dzieje się tak, ponieważ cynamon posiada w swoim składzie eugenol. Może on zmieniać właściwości żółci, która odpowiada za prawidłowe trawienie tłuszczu. Ponadto, cynamon często jest alergenem pokarmowym. Jeśli więc Ty lub ktoś z Twojej rodziny jest uczulony na cynamon, warto uważać z jego dodaniem do różnych posiłków, a najlepiej w ogóle go nie stosować.
Dodatkowo, cynamon zawiera kumarynę. Substancja ta może być niebezpieczna dla zdrowia w małych bądź większych ilościach. Z tego powodu nie zaleca się spożywania cynamonu kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią oraz osobom, które mają kłopoty z wątrobą. Cynamon w ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.