Strona główna » Zdrowa dieta dla mam

Zdrowa dieta dla mam

przez Moje Musli
dieta w ciąży

Nie da się ukryć, że okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Warto dokładnie zgłębić temat każdego tematu związanego z tym wyjątkowym stanem. Chcieliśmy przedstawić jeden z kluczowych aspektów w każdej ciąży. W tym artykule podkreślimy jak kluczowa jest prawidłowa dieta dla mam. Zyskaj świadomość i ciesz się zdrowiem!

Dobre odżywianie w czasie ciąży

Spożywanie diety składającej się z różnych grup pokarmów jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia oraz wspomaganie wzrostu i rozwoju dziecka. Znaczenie dobrego odżywiania w ciąży jest ogromne. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna:

 • zwiększyć szanse na zajście w ciążę
 • zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka
 • zmniejszyć ryzyko powikłań
 • ułatwi powrót do formy i do zdrowia po porodzie.

Co to znaczy “dobrze się odżywiać”?

Dobre odżywianie dotyczy każdej osoby, nie tylko kobiet w ciąży. Warto mieć świadomość i kształtować swoje nawyki żywieniowe zgodnie z zaleceniami. W czasie ciąży dieta dla mam nie odbiega bardzo mocno od zasad prawidłowego żywienia dla reszty populacji, jednak mimo wszystko w pewnym stopniu rządzi się swoimi prawami. Prawidłowe odżywianie dla mam oznacza:

 • spożywanie większej ilości zdrowej żywności zawierającej kwas foliowy, żelazo i jod,
 • ograniczenie spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru,
 • przyjmowanie suplementów zawierających witaminę D,
 • picie dużej ilości płynów, z niewielką zawartością kofeiny,
 • całkowite zrezygnowanie z picia alkoholu,
 • dbanie o sposób przygotowywania i przechowywania żywności.

Kontrowersje związane z dietą dla mam

Odchudzanie w ciąży

Dieta w celu utraty wagi w ciąży nie jest zalecana, nawet jeśli kobieta ma nadwagę. Każda dieta redukcyjna wiąże się z ryzykiem pewnych niedoborów, które są szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży. Warto również pamiętać, że pewien przyrost masy ciała w ciąży jest normalny i obejmuje wagę dziecka, łożyska i płynu owodniowego. Dlatego nie warto przejmować się cyferkami, a na pierwszym miejscu stawiać zdrowie swoje i swojego dziecka.

Zachcianki

Niektóre pokarmy smakują inaczej, ponieważ w ciąży może zmienić się zmysł smaku. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Może się okazać, że nie będziesz mogła jeść pokarmów, które wcześniej lubiłaś, albo zaczniesz mieć ochotę na te produkty, których smak wcześniej Ci nie odpowiadał. Jeśli masz ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe lub wysokocukrowe, postaraj się je ograniczyć i zamiast tego jedz regularne, zbilansowane posiłki i zdrowe przekąski.

Żywność, której należy unikać

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaszkodzenia sobie lub dziecku, powinnaś unikać

 • niektórych serów,
 • podrobów, takich jak wątróbka, serca czy żołądki,
 • pasztetów – wszystkie rodzaje pasztetów, w tym wersje warzywne, mogą zawierać bakterie z rodzaju Listeria,
 • surowego lub niedogotowanego mięsa,
 • niektórych ryb,
 • niedogotowanych, kiełkujących nasion strączkowych.

Niektóre sery

Niepasteryzowane mleko i zrobione z niego sery mogą zawierać bakterie z rodzaju Listeria, które mogą zaszkodzić Twojemu dziecku. Unikaj:

 • wszystkich serów niepasteryzowanych
 • pasteryzowanych i niepasteryzowanych miękkich i pleśniowych serów dojrzewających, takich jak ser pleśniowy, camembert, brie lub chevre

Podroby

Wątróbka i inne podroby oraz produkty z nich wyprodukowane, takie jak pasztet lub kiełbasa, mogą zawierać duże ilości witaminy A. Ponieważ witamina A jest potencjalnie szkodliwa dla Twojego dziecka, powinnaś unikać spożywania produktów będących jej bogatym źródłem.

Surowe lub niedogotowane mięso

Surowe lub niedogotowane mięso może powodować zatrucia pokarmowe, dlatego zawsze upewnij się, że mięso, które jesz jest dobrze przyrządzone. Oprócz tego w surowym mięsie mogą znajdować się bakterie i pasożyty, które znacząco mogą wpłynąć na rozwój dziecka i przebieg ciąży.

Niektóre ryby

Ryby mogą zawierać wysoki poziom rtęci lub zanieczyszczeń, które mogą mieć wpływ na rozwijający się układ nerwowy dziecka. Staraj się spożywać nie więcej niż 2 porcje tygodniowo tłustych ryb, takich jak makrela, sardynki, łosoś i pstrąg. Tłuste ryby są bardzo dobrym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie warto eliminować ich całkowicie z diety.

Kiełkujące strączki

Wiele rodzajów nasion zawiera bakterie i związki antyodżywcze, które mogą powodować zatrucia pokarmowe. Kobietom w ciąży zaleca się, aby przed spożyciem gotowały strączki. Wtedy wszystkie potencjalnie szkodliwe związki są niwelowane, a spożycie roślin strączkowych jest bezpieczne.

Bezpieczna żywność w diecie dla mam

W czasie ciąży można bezpiecznie jeść:

 • skorupiaki i krewetki – Możesz je jeść jako część gorącego posiłku, o ile zostały odpowiednio ugotowane. Surowe produkty są zakazane ze względu na potencjalną obecność bakterii, nawet jeśli produkt pochodzi ze sprawdzonego miejsca.
 • pasteryzowane mleko i nabiał – Pasteryzowanie pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się bakteriami.
 • jaja i produkty z jaj – Ogólnie rzecz biorąc warto unikać spożycia surowych jaj. Pamiętaj, że takie mogą znajdować się w majonezie i różnego rodzaju sosach.
 • orzechy – Wbrew powszechnemu myśleniu, jedzenie orzeszków ziemnych w ciąży nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie miało na nie alergię czy nie.
 • pikantne jedzenie – Nie ma powodu, aby unikać pikantnych potraw.
 • miód – Możesz jeść miód, ale nie powinnaś podawać go dziecku, dopóki nie skończy roku.

Jedzenie za dwoje

Prawda czy fałsz? Mówi się, że kobieta je za dwoje, jednak w rzeczywistości jest troszeczkę inaczej. Jeśli chodzi o dietę, planuj zbilansowane posiłki. Powinny zawierać białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. To nie czas na modne lub niskokaloryczne diety. Faktycznie, zgodnie z ogólną zasadą, musisz spożywać około 350-450 więcej kalorii dziennie w drugim i trzecim trymestrze niż przed zajściem w ciążę. Potrzebujesz dodatkowych kalorii i składników odżywczych, aby Twoje dziecko mogło prawidłowo rosnąć. Dlatego faktem jest, że kobieta w ciąży powinna jeść nieco więcej, jednak z pewnością nie jest to podwojona ilość energii.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz